Забравен метод от миналото: Най-лесният начин за богата реколта от картофи

22 май 2025, 10:16 часа

Съдържание:

Казват, че всичко новото е добре забравено старо. Това твърдение е вярно и за добре познатия картоф. Изглежда, че засаждането и отглеждането на тази култура отдавна е установено и е трудно да се измисли нещо ново.

Още: 7 градинарски задачи, които умните градинари вършат още в началото на лятото

Това обаче не е точно така! Нашите предци, още през 19-ти век, много често са засаждали картофи по различен начин, под слама, без да копаят почвата, като са влагали много по-малко усилия в целия процес, отколкото всички градинари в днешно време.

Отглеждане на картофи под слама

Този метод се основава на техника, наречена мулчиране, когато почвата е покрита с различни материали, а самите култури се отглеждат вътре, на повърхността на почвата, но под покритието на този материал (много е удобно да се използва обикновена слама за това). В резултат на това плевене, олющване и разрохкване практически не се изискват, а поливането се извършва много по-рядко.

Още: Содата за хляб върши чудеса в градината – ето как

За мулчиране се използват различни материали, предимно органични. Просто трябва да запомните, че някои от тях променят киселинния състав на почвата, така че трябва да се използват с повишено внимание:

  • сламата е подходяща за неутрални и алкални почви, тя леко повишава киселинността, просто трябва да добавите азотни торове или да смесите с изгнил оборски тор;
  • градинският компост има неутрална реакция и обогатява почвата с полезни вещества;
  • дървени стърготини, натрошена кора и други дървесни отпадъци подкиселяват почвата, препоръчително е да се компостират в рамките на една година преди употреба;
  • торфът има силно киселинна реакция и въпреки че е незаменим за тежка глинеста почва, подобрявайки и разрохквайки я, трябва да се използва с повишено внимание, тъй като се нагрява силно на слънце и прегрява почвата под него;
  • прясно окосената трева дава добри резултати, обогатявайки почвата с азот, но преди употреба трябва да се изсуши, за да не изгние и да се почисти от плевели със зрели семена.

Как да засадите картофи под слама

Още: 6 неща, които ще помогнат на розите да растат по-бързо и да цъфтят обилно

Върху равна, почистена, за предпочитане затоплена почва, поставете семенните клубени на редове и ги поръсете с малко пръст, по този начин картофите ще поникнат по-бързо и няма да позеленеят. След това се покрива със слама на височина около 30-50 см. Това е всичко!

Под такова покритие почвата под сламата ще остане влажна. В случай на суша, разбира се, ще е необходимо да се полива. Въглеродният диоксид, отделян по време на разлагането на сламата, е полезен за картофите, а също така насърчава развитието на полезни микроорганизми и червеи.

Изкопаването на такива картофи е чисто удоволствие; можеш да го направиш без лопата. Грудките обикновено са големи и равномерни, не са дълбоки, практически са на повърхността, просто трябва да се отстрани сламата.

Съвети за отглеждане на картофи под слама

Още: Засадете тези билки до доматите за естествена защита и по-богата реколта

Ако искате да получите ранни картофи, покълнете клубените малко преди засаждане (за 2-3 седмици). За да направите това, трябва да смесите семенния материал с влажна почва, торф или дървени стърготини и да го поставите на слънчево място.

И още един съвет: ако няма достатъчно слама или друг материал за мулч, засадете картофи в дупки, като само леко ги покриете с пръст, а след това ги покриете със слама, тогава ще ви е необходима много по-малко от нея.

И накрая, още едно предимство на този метод за отглеждане на картофи е безспорното подобряване на структурата на почвата, тази процедура е особено полезна за тежки глинести почви.

Още: 10-те най-неподходящи места за засаждане на домати – избягвайте ги на всяка цена

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес