Краста по картофите - 3 прости правила, които предпазват от нея

1610
Краста по картофите - 3 прости правила, които предпазват от нея
Снимка: iStock

Крастата е сериозно заболяване, което може да лиши всеки градинар от значителна част от реколтата му от картофи. Но дори и да не съсипе цялата реколта, тези грудки, които все пак са годни за консумация, не могат да се съхраняват дълго и нямат най-яркия вкус.

Следователно всеки градинар трябва да предприеме необходимите превантивни мерки, за да се гарантира, че опасното бактериално заболяване няма да засегне отглежданата от него култура.

Необходимо е да се спазват три важни правила, които са най-ефективната превенция. Те включват избор на правилното място за засаждане, правилно торене и редовно поливане.

Колорадският бръмбар няма да доближи картофите, ако ги поръсите с това

Златни правила за предпазване на картофите от краста

Картофите не трябва да се засаждат в райони с алкална почва. Също така е желателно почвата да не е лека и песъчлива.

Също така е важно да запомните необходимостта от спазване на сеитбообращението: идеалното място за засаждане на коментирана култура ще бъде районът, където са отглеждани бобови растения през миналия сезон.

Правилното торене също е от решаващо значение. Рискът от струпясване ще бъде намален чрез добавяне на суперфосфат. Не допускайте излишък на калий и калций в почвата. Калият и калциевият нитрат не са необходими за картофите.

Опитните градинари разчитат и „народно“ лекарство като бананова кора, която се оставя да изсъхне на слънце, стрива се на прах и с него се поръсва почвата. В случая може да се приложи и торене с пепел, но не трябва да се прекалява с него.

Съотношението на азотни, калиеви и фосфорни компоненти трябва да бъде приблизително еднакво.

Поливането на културата трябва да бъде често. Липсата на влага в почвата е честа причина за струпясване.

Видове струпясване

Обикновено струпясване - неговите признаци могат да се видят върху кожата на кореноплодните зеленчуци под формата на малки язви с неправилна форма, а размерът на отделните петна може да достигне няколко сантиметра. Основните щети настъпват върху клубените, но в допълнение към тях са заразени столоните и кореновата система на растението.

Черно струпясване - това заболяване може да засегне не само картофените клубени, но и стъблата и кореновата система. При клубените болестта се проявява под формата на черни израстъци с неправилна форма, които приличат на буци пръст. В надземната част на растението, както и върху неговите корени, се забелязват вдлъбнати кафяви петна; при интензивна инфекция засегнатата област на растението изсъхва. В първия етап на развитие гъбата живее върху стъблата на картофите, зимува в грудки или почва. Когато се съхраняват през зимата, засегнатите кореноплоди почти не губят вкуса си, но по време на покълването на клубените, активността на гъбичките може да доведе до тяхното гниене. Няма сортове, устойчиви на това заболяване, така че третирането на семенния материал преди засаждането в почвата се счита за важна превантивна мярка.

Сребристо струпясване - основните признаци на появата му са образуването на тъмносиви петна по кожата на плода с едва забележимо покритие; диаметърът им може да варира от 1 до 50 милиметра. След известно време кожата на картофа в близост до огнищата на инфекцията се отлепва и въздухът прониква в него, след което петната придобиват сребрист цвят. Трябва да се отбележи, че въпросната болест може да засегне до 20% от реколтата - няма сортове картофи, имунизирани срещу нея.

 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ГРАДИНАРСТВО:

Тези 8 лайфхака за отглеждане на краставици ще ви донесат тонове реколта

За какво да внимаваме при отглеждане на грах в двора

Как се отглежда банан в двора

Каква е тайната за отглеждане на бамя в двора

Как да си отгледаме дафинов лист в двора

Кога се берат листа от малина

Без химия: Как да се избавите от маната по доматите

Направете това през юни, за да цъфтят дълго и пищно розите

Кога е най-добре да се вадят първите картофи?

Идеалният тор за пипера през юни е този

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com