Всички градинари, които отглеждат краставици в градината, искат да отключат напълно продуктивния потенциал на тази култура. Резултатът зависи от качеството на избраните семена, времето за сеитба и спазването на основните правила за засаждане. Правилното разстояние между храстите играе огромна роля. Увеличаването на гъстотата на засаждане е лоша идея.
Още: Хитър трик, с който ще ускорите покълването на краставиците
Още: Сега е най - доброто време да си приготвите тор от коприва
Разстояние за засаждане на краставиците
Как да засадите краставици правилно, за да се насладите на реколтата? Поддържайте оптималното разстояние в зависимост от избрания модел на засаждане и не пренебрегвайте правилата. Ако гъстотата на засаждане е висока, ще претърпите загуба на реколтата или нейното силно намаляване.
4 сорта краставици, които НЕ горчат
Начини на засаждане - вертикален и хоризонтален
За да определите на какво разстояние да засадите краставици, трябва да изберете оптималния метод за засаждане за вашата градина. Те са два - вертикален и хоризонтален. Първият се използва за хибриди и сортове, които имат дълги, бързорастящи стъбла. Потенциалът за растеж на техните издънки е неизчерпаем. За да се предотврати разпространението на стъблата по земята, те трябва да бъдат вързани към опора. При използване на вертикален метод разстоянието между храстите не надвишава 20-30 cm, а между редовете - 50 cm.
Още: Как се взимат резници от лавандула
Още: Тази билка е най-добрия инсектицид срещу вредители в градината
Миниатюрните храстови сортове краставици с къси стъбла не е необходимо да се привързват към опори. За тях е подходящ хоризонталният метод. Представлява поставяне на дупките в шахматен ред на разстояние до 60-70 см една от друга.
Отрицателни последици: какво ще се случи, ако не спазвате дистанция при засаждане на краставиците
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Всичко, което трябва да знаете за отглеждането на цинии
В случая негативите се изразяват в:
- Намаляване на полезна площ за подхранване - всяко растение не получава правилния набор от микроелементи и витаминни комплекси.
- Растеж на стъблата на височина - разсадът се стреми към получаване на слънчева светлина, която му липсва. Той расте на височина поради прекомерната гъстота на засаждане. Това води до факта, че цялата енергия се изразходва за образуването на вегетативната маса. А за плодовете не остава енергия. Общият добив се намалява няколко пъти.
- Влошаване на вентилацията на въздуха - краставиците страдат от гъбички, гниене и се развалят поради липса на кислород. Ситуацията се влошава по време на дъждове, когато влагата между храстите няма време да изсъхне.
- Увеличаването на броя на безплодните цветя с прекомерна гъстота на засаждане влияе отрицателно върху добива на зеленчукови култури.
Цветето, което всеки опитен градинар засажда до краставиците