Тази билка е най-добрия инсектицид срещу вредители в градината

18 май 2025, 14:55 часа

Най-добрият приятел, който можем да имаме в градината е копривата. Подобрява имунитета на растенията и може да се използва за приготвяне на естествен инсектицид и тор.

Добър съсед на растението

Тя има стимулиращ ефект в близост до растенията, които отглеждаме, и подобрява имунитета им, правейки ги устойчиви на различни инфекции. По този начин доматът ще бъде по-устойчив на мана.

Още: Сено, слама или окосена трева - кой е най-добрият мулч за градината ви

Той действа като бариера за вредните организми. Охлювите го избягват, както и многобройните гъсеници. Когато мулчираме картофена реколта, ще има по-малко колорадските бръмбари , защото те не могат да понасят горещите власинки при поникването и връщането им в почвата.

Тор, богат на азот

Ферментиращата коприва произвежда първокласен тор, богат на азот и други полезни вещества. Този тор може да се използва за подхранване на практически всички растителни видове, плодове, зеленчуци, лечебни, декоративни и подправкови билки. От зеленчуците, доматите и краставиците реагират най-добре на този торов разтвор. За да се осигури добър растеж, са необходими една до две чаши разтвор. Количеството зависи от етапа на развитие на растението. По-младите растения се нуждаят от по-малки количества. Не прекалявайте, в противен случай ще се получи прекомерно развитие на зелена маса. Препоръчително е поливането да се повтаря веднъж седмично. Различни декоративни растения реагират много добре на прилагането на този тор.

Пресаждане на домати през май - съвет на опитните градинари

Избягвайте прилагането върху бобови растения като боб, грах и боб фава. Тези видове имат възли по корените си, където се осъществява азотфиксацията. В техния случай прилагането на коприва може да предизвика прекомерна реакция, образуване на зелена маса и слаба реколта. Същата реакция може да възникне, когато се приложи върху чесън и лук.

Още: Хитрите градинари поливат градината с коприва - натурален биостимулант за растеж

За да приготвите разтвора, накиснете 1 кг прясно набрана коприва в 10 литра вода и оставете за следващите 7 до 15 дни. Ферментацията е завършена, когато съдържанието спре да се пени. Разредете го с вода в съотношение 1:10, когато поливате почвата около растенията. Ако ще го използвате като листен тор, съотношението на разтвора към водата е по-високо, т.е. 1:50. Когато се комбинира със слез и черен оман, накиснати във вода и ферментирали, се получава отличен естествен NPK тор.

Летен зюмбюл: Засадете го в градината и всички съседи ще ви завидят!

Полезен инсектицид

От коприва се приготвя естествен инсектицид , който се използва за борба с множество вредители. Действа чудесно срещу зелени листни въшки, трипси, акари и някои гъсеници, както и срещу някои патогени на гниене. Има различни начини за прилагането му.

Още: Стъпка по стъпка: Как да засадим грозде

Най-често се приготвя по същия начин като тор, чрез накисване на прясна или суха маса във вода. Разликата е, че инсектицидът действа най-много до 24 часа , защото след това време мравчената киселина от жилещите власинки, която има инсектициден ефект, започва да се разлага. За да се засили ефектът, може да се смеси с пелин, хвощ или дървесна пепел .

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес