Най - добрите сортове грозде за домашно вино

18 май 2025, 07:00 часа

Гроздето е широко отглеждан плод и многогодишно растение. Плодовете се развиват на нови издънки, наречени пръчки, които са полезни за приготвянето на желета, пайове, вино и сок, докато листата могат да се използват в готвенето. Могат да се консумират и пресни. Тази статия обсъжда кои сортове грозде се използват за производство на вино.

Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите

Кои са най-добрите сортове грозде за вино?

Да се ​​каже, че има много сортове винено грозде, е подценяване. Те включват грозде, което узрява рано през сезона, такива, които са ранно до средно узряващи, средно до късно узряващи и, разбира се, къснозреещи грозде. Тези, които ще изберете, ще зависят от вашия регион и предпочитания. Раннозреещите сортове включват:

Още: Торене и пръскане лозето в края на май: Гроздето ще е по-сладко от мед

Шардоне

Вионие

Гаме ноар

Совиньон Блан

Още: Как да размножите цариградско грозде: Чрез разсад, разслояване или присаждане

Пъпеш

Пино Ноар

Мускат Блан

Оранжев Мускат

Още: Торене на лозята: Какви торове да използвате за обилна реколта от сладко грозде

Как да отглеждаме грозде за домашно винопроизводство

Отглеждането на винени сортове грозде е дългосрочна инвестиция. Изберете резник за размножаване на нова лоза, като вземете един или два резника на растение. Това трябва да се направи в края на есента, когато листата са опадали. Резниците трябва да са с диаметър 6 мм и да се вземат от пъпки на възраст поне една година. Направете разреза точно под пъпка под ъгъл от 45 градуса, след това още един на около 2,5 см над пъпката. На резника трябва да има три пъпки. Съхранявайте резниците в торфен мъх, запечатани с пластмаса, и ги съхранявайте в хладилник при 4°C до пролетта. Освен това можете да закупите тези резници от реномирана компания по това време.

Засаждане на винени сортове грозде

Още: Защо в много страни се яде грозде на Нова година?

Изберете място в градината, което получава шест часа пряка слънчева светлина всеки ден. Не трябва да има сянка. Лозите могат да понасят pH от 5,5 до 7,5. Добре дренирана почва е най-добра, докато торът не е необходим за отглеждане на грозде. Не използвайте хербициди близо до лозата. По време на пролетното засаждане, краят на резника трябва да е в земята, докато най-близкият до върха трябва да е над земята. Ако сте закупили лозата от разсадник, накиснете корените за три часа. Дупката трябва да е малко по-голяма от кореновата система на лозата. Поддържайте разстояние от 2 м между растенията и 3 м между редовете. Всяко подпъхване трябва да е на височина около 1,5-2 м. Поливайте с 6 см вода на седмица през първия вегетационен период. Не трябва да торите растенията през първата година. Подрязването и плевенето на винените ви грозде ще бъде от съществено значение, за да получите дългоочакваната реколта , необходима за производството на вино.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес