Отглеждането на грозде е дълга традиция в много домашни градини. Градинарите наистина се наслаждават на свежия вкус на домашно отгледано грозде; обаче, работата по поддръжката на лозите може да бъде предизвикателство. Както при другите овощни култури, лозите се нуждаят от плевене, торене, контрол на насекоми и болести, както и правилна резитба, за да се осигури изобилна реколта.
От колко кг грозде се ражда 1 литър вино?
Правилното подрязване на лозите е от съществено значение за поддържане на размера, формата и продуктивността на растенията. Ако не се наблюдават, лозите могат да станат непокорни и плододаването ще бъде слабо поради свръхпроизводство на растителност.
Ако неузрялото грозде загнива - ето как да го спасите
През първите две години е важно да се определи каква система за формиране да се използва и съответно да се подрязват лозите. Когато лозите узреят, резитбата може да включва справяне със значително количество растителност. Това ще изисква известни умения за правилно подрязване, ефективно управление на листата и поддържане на адекватно производство на плодове година след година. Освен това, сортът грозде и използваната система от перголи или беседки ще определят необходимата степен на резитба.
Още: Защо пръскането на лозята със сода бикарбонат е толкова ефективно срещу повечето болести?
Как правилно да подрязвате лозите?
Всички едногодишни пръчки, които са израснали по кордона, ще бъдат подрязани до три до пет възела на клонка, която служи за плододаване, или до едновъзлови възобновяващи клонки, които служат за вегетативна дървесина. Отрязаният край на клонката трябва да е с диаметър поне колкото молив. Възобновяващите клонки произвеждат вегетативни издънки, които се използват за плододаване през следващата година. Лозите обикновено се считат за зрели и напълно продуктивни през третата година. Резитбата в латентно състояние трябва да се извърши от края на февруари до март. Едногодишната дървесина (растежът от предходното лято) трябва да се подреже до три до пет възела на клонка. Клонките трябва да бъдат разположени равномерно по кордона.
Доматите, краставиците и гроздето не са добри съседи в градината
Определянето на броя на пъпките, които да се запазят за плододаване, зависи от това колко вегетативен растеж е имало през предходната година. Можете да използвате различни подходи за определяне на броя на плодните пъпки. При всяка система на резитба, поне 85 до 90 процента от едногодишната дървесина ще бъде премахната по време на резитбата в латентно състояние. Това ще позволи на лозите да запазят структурата (формата) си, да разпределят плодовото натоварване по кордоните и да подобрят качеството на плодовете. При тригодишни (или по-стари) лози ще се запазят приблизително 40 до 50 пъпки.
Какви инструменти се използват за подрязване?
Още: Как да защитим гроздето от оси и да предпазим реколтата
Ръчни инструменти като ножици за клони, ръчни ножици и ръчни триони могат да се използват за ефективно премахване на всички нежелани дървени части от лозите. Изберете подходящия инструмент, за да премахнете дървесината възможно най-чисто, за да избегнете ненужно нараняване на растението. Ръчните ножици могат да се използват за ефективно премахване на едногодишна дървесина. Ако дървесината е на две или три години, се препоръчва да се използва ножица за клони или трион, за да се отреже по-тежката дървесина.