Оси могат да нанесат сериозни щети върху гроздето, особено в периода на зреене. Основният източник на разрастване на популацията им е оплодената оса майка, която изгражда гнездо и снася яйца. През пролетта броят на осите се увеличава значително, като пикът на тяхната активност обикновено настъпва в средата на юли – съвпадащ с периода на цъфтеж на културите.
Биология и поведение на осите
В началото на лятото потомството на осите се храни с протеинова храна – гъсеници и органични остатъци. С настъпването на август диетата им се измества към захарни източници, като узряващи плодове. Повредени гроздови зърна стават основна примамка – те привличат не само оси, но и пчели, мухи и други насекоми.
Още: Ако неузрялото грозде загнива - ето как да го спасите
Химически метод за контрол
При масово нападение може да се използва разтвор от 50 грама хлорофос, разтворени в 10 литра вода за пръскане на растенията. Тъй като осите се хранят със сока на повредените плодове, този метод действа чрез контактно или стомашно отравяне.
Унищожаване на гнездата
Ефективен контрол се постига чрез елиминиране на осовите гнезда, където се намират основните размножаващи се индивиди. Гнездата се локализират сутрин, когато насекомите напускат убежището, или привечер – при завръщането им. Унищожаването трябва да се извършва след залез, с помощта на специализирани инсектициди.
Още: Кои са най-добрите сортове бяло грозде за вино?
Мерки за безопасност:
Използвайте плътно защитно облекло, предпазна мрежа за лице и здраво фиксирани маншети.
За осветление се препоръчва фенер с червено стъкло – осите не реагират на червената светлина.
Механични и физически бариери
Още: Как и с какво да торим гроздето през пролетта
Полимерни мрежи – Поставят се над лозите и образуват защитен купол срещу оси и птици.
Поилки за птици – Контейнери с вода, разположени около лозето, отклоняват вниманието на птиците, които иначе биха повредили плодовете и привлекли осите.
Мрежести торбички за гроздове – Изработени от марля, тюл или тънка тъкан, те се поставят индивидуално върху всяка чепка и се завързват плътно, така че да не позволят проникване на насекоми.
Репеленти и опушване
Опушване с дим – Използването на естествен или "течен дим" създава отблъскваща среда за осите.
Продуктът "Sochva" – Леко токсично средство, което се утаява върху повърхността на листата и плодовете и запазва аромата на дим, действайки като репелент.
Примамки и капани
Ферментирали компоти, сокове и захарни разтвори – Поставени в отворени пластмасови съдове, те служат като примамки. Насекомите, привлечени от аромата, влизат в течността и се удавят. Разтворът трябва да се подменя редовно.