Зокумът (Nerium oleander) е декоративен храст, известен с изобилието си от цветове в бяло, розово, жълто и червено. Широко използван за озеленяване на открити пространства и интериорни дворове, той се размножава успешно чрез резници. Важно е да се отбележи, че сокът на растението е токсичен – при работа с него е задължително използването на защитни ръкавици, а инструментите след рязане трябва да се почистват старателно.
Подготовка на резниците
Изберете резници с дължина 15–20 см, като направите отрез непосредствено под листен възел. Отстранете всички долни листа, оставяйки само няколко в горната част. Резниците могат временно да се потопят в разтвор с коренов стимулатор или да се засадят директно. При зелени резници засаждането трябва да е незабавно, тъй като те не понасят съхранение. За разлика от тях, вдървесинените резници, взети през есента, могат да се запазят до пролетта.
Още: Как да се справим с изсъхналите листа на зокума?
За домашно отглеждане резници могат да се вземат по всяко време на годината, докато при градинските растения подходящото време е ранна пролет или късна есен.
Засаждане на резници
Използвайте рохкава, богата на органични вещества саксийна почва. Направете повърхностни прорези около основата на резника, за да стимулирате образуването на корени. Потопете долния край в прахообразен вкоренителен хормон и засадете вертикално в предварително подготвената смес. За по-бързо вкореняване поставете саксията върху отоплителна подложка или покрийте с прозрачен полиетиленов плик, за да се поддържа висока влажност.
Резниците, отрязани през пролетта, обикновено са готови за засаждане на открито през есента. Взетите през есента пък се засаждат навън след пролетното затопляне. И в двата случая се използва подходяща, добре дренирана почвена смес.
Още: Може ли зокум да зимува на открито
Алтернативен метод: вкореняване във вода
Олеандърът може успешно да се вкорени и във вода. За да се предотврати загниване, е препоръчително към водата да се добавят две таблетки активен въглен. След като се образуват корени, растението се пресажда в подходяща почвена смес.
Изисквания към резника
Идеалният резник е здрава, частично вдървесинена зелена издънка с дължина около 15 см, без петна или признаци на заболяване, с налични пъпки и няколко листа.
Процес на вкореняване
Резникът се потапя вертикално в почвената смес, така че поне една пъпка да бъде под повърхността. Ако не е предварително вкоренен във вода, се препоръчва обработка с фунгициден или въглищен прах. Обичайният период на вкореняване варира между 7 и 12 дни, в зависимост от температурата и жизнеността на растението.
За намаляване на риска от гниене:
използвайте стимуланти на растеж и фунгициди;
стерилизирайте почвата;
добавете 1 с. л. дървени въглища в субстрата.
След засаждането поставете саксията на светло, но не директно слънчево място, при температура около +20°C. Не премествайте съда до пълно вкореняване. Поливайте умерено и редовно разрохквайте почвата. След като се появят нови листа, растението може да се пресади.
Засаждане на открито
След 1–2 години отглеждане в закрита среда или оранжерия, вкоренените растения могат да се преместят на открито. Подходящият период за пресаждане е от началото на май до края на юни, или в ранна пролет след трайно затопляне на почвата.
Изберете полусенчесто място, отдалечено от други цъфтящи растения, с достатъчно пространство за оформяне на корона.
Възможни рискове и предпазни мерки
При отглеждането на зокум на открито, наблюдавайте за следните неблагоприятни фактори:
високи температури и сух въздух;
развитие на бактериални и вирусни заболявания;
нападения от вредители.