Мухите си падат по синия цвят

28 юни 2023, 17:22 часа 3600 прочитания

Хапещите мухи са силно привлечени от сини предмети. И това е защото бъркат цвета с животно, с което искат да се нахранят, твърдят учени.

Още: На парти преди 11 000 години: "Донесете си собствен глиган!"

Още: Откриха мистериозна нова структура, скрита в човешките клетки

Това откритие може да помогне в борбата с болестите, които се разпространяват от мухите, като например сънната болест, като направи капаните за тях по-ефективни, пише „Гардиън“.

Д-р Роджър Сантър от университета в Аберистуит, Уелс, заяви, че ентомологичните изследвания на терен отдавна са показали, че мухите са привлечени от синьото, което е довело до изработването на капани в този цвят по целия свят. "Но защо хапещите мухи са особено привлечени от синия цвят е истинска загадка за изследователите", каза той.

Сред теориите е, че мухите бъркат синьото със сенчестите места, които са добри за почивка, защото сенките могат да имат син оттенък - явление, което може да се види, например, при сенки върху сняг. 

Още: Откритие, което може да разтърси света: Откриха огромно количество петрол в Антарктида

Още: "Няма да излезе красивата марсианка от него": Мистериозен обект в Якоруда (ВИДЕО)

ОЩЕ: Всеки градинар ще ви каже: Как да се отървем от мухите по цветята с този лесен трик

В опит да намерят отговор изследователите от Аберистуит разработват изкуствени невронни мрежи, които имитират визуалната обработка, която се извършва в мозъка на мухи като мухата цеце, конската и плодната муха. Изкуствените невронни мрежи са форма на машинно обучение, вдъхновена от структурата на реалните нервни системи.

Д-р Сантър заяви, че работата може да бъде важна за справяне с болести като човешката африканска трипанозомоза (сънна болест), която е ендемична в Африка на юг от Сахара и без лечение обикновено е фатална.

Заключенията на екипа са подкрепени от полеви експерименти, които са установили, че мухите цеце, уловени в сини капани, обикновено не са яли наскоро, което предполага, че те търсят гостоприемници.

Още: Можем ли да запълним цялата памет на мозъка си?

Още: Мистериозни структури дълбоко в Земята могат да подхранват смъртоносни вулканични изригвания

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес