Немски експерт: Новият вариант на COVID-19 може да се окаже коледен подарък и да го превърне в обикновен вирус

30 ноември 2021, 13:38 часа 5100 прочитания

Новата мутация на коронавирус може да донесе надежда вместо паника. COVID-19, причинен от варианта Омикрон от Южна Африка, все още се смята за не толкова опасен, но в същото време изглежда по-заразен.

Още: Как са се образували континентите — учени предлагат нова версия

Още: Неприятно, но факт: 12% от дамите са алергични към секса, какви са симптомите?

Именно тази комбинация, според експерти, може най-накрая да премести инфекцията в категорията на обикновените вируси.

„Ако се докаже, че Омикрон причинява по-лека форма на заболяването, това би било подарък за Коледа“, каза германският здравен експерт и евентуален следващ федерален здравен министър Карл Лаутербах пред германската медия NTV.

Той обаче призова към предпазливост и посочи, че е необходимо да се изчака, за да се види какво е поведението на вируса спрямо възрастните граждани.

Още: Учени декодираха пълния геном на древен египтянин

Още: Проклятието на фараона може да помогне за лечение на левкемия

Експертът се позовава на статия в британския вестник "Телеграф", в която южноафриканската лекарка Анжелик Кутзи заявява, че симптомите на новия вариант на вируса са необичайни, но леки. Тя е и председател на Южноафриканската медицинска асоциация и се твърди, че е първата, посочила възможността за нов вариант на вируса, след като пациенти в Претория са я посетили с доста необичайни симптоми на вируса.

При пациентите Кутзи не е забелязала иначе типичната загуба на мирис или вкус. Повечето от тях са млади, здрави мъже, които се оплакали от силна умора. Около половината от тях били неваксинирани. Но в Германия са загрижени за ефектите на варианта върху възрастни хора с придружаващи заболявания.

Още: Учени разкриха общата черта в мозъка на психопатите

Още: Скрит триъгълник във Витрувианския човек най-накрая може да обясни едно от най-великите произведения на Да Винчи

Лаутербах посочва, че в Южна Африка само шест процента от населението е на възраст над 65 години. Германия, от друга страна, е държавата с най-възрастното население в Европа и много хронично болни.

Южна Африка обяви откриването на новия вариант с научното име B.1.1.529. Световната здравна организация (СЗО) ги класифицира като „много тревожни“.

Превод и редакция: Тодор Беленски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес