Геолозите от Университета в Хонконг направиха пробив в разбирането как са се образували континентите на Земята преди повече от 2,5 милиарда години. Авторите на изследване, публикувано в Science Advances, доказват, че ранната континентална кора се е образувала чрез дълбоки процеси на мантийни плюмве, а не чрез тектоника на плочите, която създава континентите днес.
ОЩЕ: Дълбоки мантийни пулсации разкъсват Африка на части
Уникалната Земя
Произходът на континентите дълго време остава загадка. Изследването предоставя убедителни доказателства, че на младата Земя е действал уникален геодинамичен механизъм. Вместо тектонски процеси, преобладават мантийни плюмове — високи колони от гореща, разтопена скала, издигаща се от дълбините на Земята.
Kay Lancaster / University of Liverpool
Изследването подчертава и феномена на субдукция, когато повърхностните скали постепенно потъват под собствената си тежест в по-горещи, по-дълбоки слоеве на планетата.
Екипът анализирал древни гранитоидни скали, наречени TTG (тоналит-трондемит-гранодиорит), които съставляват значителна част от най-старата континентална кора.
ОЩЕ: Топлината от ядрото на Земята изтича през "призрачен канал"
Не субдукция, а мантиен плюм
Открити в Северен Китай, скалите са на около 2,5 милиарда години. Учените са изследвали малки циркони от тях, които са запазили химически подписи за това кога са се образували. Оказва се, че тези земни породи са се образували в сухи и горещи условия. Това е различно от зоните, където тектонските плочи се сблъскват и едната се потапя под другата (зони на субдукция).

Процес на субдукция и на мантиен плюм. Utrecht University
Кислородните изотопи също показват смес от разтопени океански и седиментни скали – те се образуват над мантийните плюмове, а не в зоните на субдукция. Учените предлагат двуетапен модел, за да обяснят своите открития.
ОЩЕ: Тектонските плочи разпространяват субдукцията като зараза
„Преди около 2,7 милиарда години, мантиен плюм е причинил образуването на дебели слоеве базалт (вулканична скала, богата на желязо и магнезий) на морското дъно. След това, преди около 2,5 милиарда години, друг мантиен плюм е пренесъл топлина, причинявайки частично топене на долните части на тези базалти. Този процес е произвел по-леки TTG породи, които в крайна сметка са образували континентална кора.
Нашите резултати предоставят убедителни доказателства, че архейската континентална кора не се е образувала чрез субдукция“, обяснява д-р Динги Джао, първи автор на статията.