Мистерията на котешкия сън: Ето защо повечето котки спят на лявата си страна

04 юли 2025, 20:02 часа 568 прочитания

Вече е известно, че котките предпочитат да си подремват нависоко - на някое дърво, в безопасност от други животни, върху радиатора вкъщи или някъде в купчината дрехи в гардероба, далеч от жадни за гушкане стопани. Това поведение им позволява да виждат всички заплахи, идващи отдалеч. Котките спят между 12 и 16 часа в денонощието, а ново проучване показва, че повечето от тях предпочитат да спят, докато лежат на лявата си страна. 

Снимка: iStock

Новото международно изследване, публикувано в Current Biology (23 юни 2025) е проведено от учени в университети в Италия, Германия, Канада, Швейцария и Турция. Те се надяват да разгадаят какво се крие в мистерията на котешкия сън.

Инстинкт за оцеляване - тайната на котешкия комфорт 

Изследването се основава на наблюдение върху стотици котки в естествена домашна среда, анализирани чрез видеоклипове от интернет. Поведенческият невролог Онур Гюнтюркюн от Рурския университет в Бохум, Германия, и екипът му анализират позите на котките по време на сън в 408 внимателно подбрани видеоклипа в YouTube. Всеки случай е оценен според това дали котката лежи на лявата или на дясната си страна, без външна намеса или принуда. Според резултатите в над 65% от наблюдаваните случаи, котките избират лявата страна за сън - позиция, при която лявото им зрително поле не е заградено от собственото им тяло.

Снимка: iStock

Изследователите предлагат невробиологично и еволюционно обяснение: Когато котката лежи на лявата си страна, дясното ѝ око остава свободно да наблюдава околността, а визуалната информация постъпва директно в дясното полукълбо на мозъка – зоната, отговорна за бърза реакция, пространствена ориентация и възприемане на заплахи. Това означава, че котката е готова да реагира светкавично, ако усети опасност, дори по време на сън.

„Сънят е едно от най-уязвимите състояния за животното, тъй като бдителността срещу хищници е драстично намалена, особено във фазите на дълбок сън“, пишат авторите на изследването, цитирани от Science Alert.

Снимка: iStock

Според учените това е еволюционна стратегия за оцеляване, заложена дълбоко в поведението на вида.

Още: Как се изчислява възрастта на котките?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ева Петрова
Ева Петрова Отговорен редактор
Новините днес