Верстапен тръгна по шампионски, триумфира за първи път в Гран При на Бахрейн

1267

Двукратният световен шампион във Формула 1 Макс Верстапен стартира сезона по отличен начин, като спечели първото състезание от кампанията за Гран При на Бахрейн. Надпреварата се проведе на пистата „Сахир“. Това бе първа негова победа на това трасе в кариерата. На втора позиция завърши съотборника на нидерландеца в Ред Бул – Серхио Перес. Трети пък се нареди двукратният световен шампион Фернандо Алонсо с Астън Мартин.

Макс Верстапен стартира по отличен начин състезанието, като успя да запази лидерската си позиция. Пилотът на Ферари Шарл Льоклер излезе втори, след като изпревари с меките гуми другият състезател на Ред Бул – Серхио Перес. В хода на надпреварата Верстапен започна да трупа сериозна преднина на Льоклер.

В средата на състезанието Серхио Перес най-накрая успя да задмине пилота на Ферари и да си върне втората позиция. Той стори това след спирането за първи завой на 26-ата обиколка. Мексиканецът излезе на 13,9 секунди зад Верстапен. Малко по-късно Льоклер влезе за втори път в бокса, за да се върне на пистата четвърти – зад двамата пилоти на Ред Бул и Фернандо Алонсо.

„Биковете“ реагираха на момента и в 34-ата обиколка Серхио Перес влезе в бокса за смяна на гуми. Същото стори и Фернандо Алонсо. Само два тура по-късно и Верстапен влезе в питлейна, като след отлична работа на механиците, излезе на 12,6 секунди пред неговия съотборник Перес. В 41-ата обиколка Ферари остана със само един автомобил на пистата. Шарл Льоклер загуби мощност и спря между завои 13 и 14, което наложи излизането на виртуална кола за сигурност.

Десетина обиколки преди края Фернандо Алонсо атакува отлично Карлос Сайнц на изхода на четвърти завой и преодоля пилота на Ферари за последното място на подиума. До края на надпреварата нови промени в челото не настъпиха, като в Топ 3 се класираха Макс Верстапен, Серхио Перес и Фернандо Алонсо. Останалите места сред 10-те най-бързи пилоти бяха за Карлос Сайнц, Люис Хамилтън, Ланс Строл, Джордж Ръсел, Валтери Ботас, Пиер Гасли и Алекс Албън.

По-рано през деня българинът Никола Цолов завърши на 15-то място във втория старт на „Сахир“ от Формула 3.