Турция ще проучва за газ край Либия

26 юни 2025, 11:43 часа 468 прочитания

Турция действа бавно и методично в развиващите се отношения с Либия, за да не наруши деликатния баланс, който е постигнала със Съединените щати, както е видно от меморандума за разбирателство, подписан в сряда между Националната петролна корпорация на Либия (NOC) и Турската петролна корпорация (TPAO) в Истанбул за проучване в морските райони край бреговете на Либия, съобщава гръцкото издание Kathimerini.

Това споразумение идва малко след поредица от събития, които разкриват тясната координация на протурското временно правителство на националното единство в Триполи с Анкара, като например реакцията на Либия на плановете на Атина за международен търг за проучване на въглеводороди край остров Крит, за който американският енергиен гигант Chevron е изразил интерес, но също така и скокът на миграционните вълни от либийска територия към островите Крит и Гавдос, който принуди Гърция да изпрати военни кораби край Либия- ОЩЕ: Гърция пусна военни кораби край Либия

 

Подробности за споразумението

 

Меморандумът за разбирателство, подписан в сряда между NOC и TPAO, се отнася до геоложко и геофизично проучване на четири офшорни района, разположени южно от средната линия между Гърция (Крит и Пелопонес) и Либия.

Накратко, те не засягат съществуващото енергийно планиране на Гърция. 

Според изявлението на NOC, се очаква TPAO да извърши двуизмерно сеизмично проучване, най-вероятно с един от известните си изследователски кораби, Barbaros или Oruc Reis. Очаква се получените данни, които ще обхванат общо 10 000 километра, да бъдат обработени най-късно в рамките на девет месеца.

Заслужава да се отбележи, че сделката от сряда се основава на Меморандума за разбирателство (MoU), подписан през октомври 2022 г. между Анкара и правителството, базирано в Триполи, относно сътрудничеството в областта на проучването и добива на въглеводороди, и използва като основна карта тази, която придружава турско-либийския меморандум от 2019 г., въз основа на който Крит няма влияние отвъд шест морски мили. ОЩЕ: Нещо важно и не по вкуса на Русия се случва в Либия: Анализ на Руслан Трад

Гърция няма да позволи нарушаване на суверенните й права

Източници в Атина съобщиха, че въз основа на картата, публикувана от либийската петролна компания, обозначените зони се намират южно от средната линия и „във всеки случай Гърция няма да приеме никакво нарушение на суверенните си права“.

Ситуацията в Либия беше обсъдена и в сряда по време на срещата между гръцкия външен министър Джордж Герапетритис и неговия американски колега Марко Рубио, в кулоарите на срещата на върха на НАТО в Хага, които проявиха интерес както към увеличените миграционни потоци към Крит, така и към интереса на Chevron към проучване на въглеводороди южно от Крит. ОЩЕ: Американски енергиен гигант разкри намеренията си в Средиземно море

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес