Международен екип учени изчисли, че следващата ледникова епоха би трябвало да започне до 1500 години, но високите парникови емисии ще я забавят, съобщи Би Би Си.
Още: Най-важните новини за деня: 1 юли 2025 г.
Още: Млад баща загина при инцидент в Рила, събират средства в подкрепа на семейството му
Според учените концентрацията на въглероден двуокис трябва да спадне под 240 части на милион, преди да започне заледяване. Сегашното ниво е около 390 части на милион. Други изследвания показаха, че дори и емисиите да бъдат преустановени незабавно, концентрациите в атмосферата ще останат поне 1000 години. Основните причини за прехода от ледникова епоха към междуледникова и обратно са леки вариации в земната орбита. Всички те стават за десетки хиляди години. Сами по себе си те не са достатъчни да причинят разлики от 10 градуса в глобалните температури, каквито са характерни при прехода между двата вида периода.
Първоначалните малки промени се засилват от различни фактори като изпусканите парникови газове в атмосферата в началото на затоплянето и поглъщането им от океаните при новото образуване на ледове. Всеки преход е различен, защото точната комбинация на орбиталните фактори не се повтаря. Разликата в циклите се смята за причината междуледниковите периоди да не са със същата продължителност.
Предишната ледникова епоха е била преди 11 500 години. През пика й големи райони от Европа, Азия и Северна Америка са били покрити с лед.
Още: Шарка при козите и овцете в Скутаре: Умъртвяват заразените и контактни животни
Още: Надежда сред самота: Как остаряват възрастните в България? (ВИДЕО)
В изследването са участвали учени от Кембриджския университет, от лондонския Университетски колеж, от университета на Флорида и от университета "Берген" в Норвегия. Те са анализирали орбитални данни и информация извлечена от ледени кернове, взети от океанското дъно. БТА
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Полицията вече не смогва с отнетите коли от пияни и дрогирани шофьори