Борисов вече прилича на Станишев - и той пазеше "стабилността" на държавата

13 юли 2020, 11:25 часа 11677 прочитания

Реакцията на Бойко Борисов спрямо протестите бе предвидима: казваш, че оставаш, "за да не се счупи държавата". Това че протестите са на обратното мнение - смятат, че тя е отдавна счупена , няма значение. Премиерът навярно има основания - остава по-малко от година до парламентарните избори, наистина предстои икономическа криза, не е ясно какво ще се случи с коронавируса през есента. 

Още: Правова държава, 18 години по-късно – тук ли си?

Още: Съпротивата на македонските българи и пораженията от сръбското владичество*

Но да оставим Борисов и текущата ситуация. Не помня да е имало българска власт, която да не се е опитвала да защити престоя си на "Дондуков" с идеята, че каквото и да става, трябва да се пази стабилността й.

Навремето Орешарски не подаваше оставка, защото пазеше стабилност. Имаше едни хора, които рушаха стабилността на площадите. 

Преди това Станишев не подаваше оставка, защото пазеше стабилност. Каквото и да ставаше, то бе дело на "сценарий" срещу него. Между другото - забележете колко често Борисов започна да ползва също думата "сценарий". Когато чуете министър-председател да вижда във всичко "сценарии" срещу него, най-вероятно е в неговата късна и последна фаза, в която вече прилича твърде много на предшествениците си. 

Още: Няма пари за младите лекари, защото има за старите ченгета и вождове

Още: Най-добре е да извадим г-н Тошко от контекста и да приключи тази мъка

Сакскобургготски също - като имаше протести, говореше, че тройната коалиция била "трайна коалиция" и че било бягане от отговорност да се подават оставки. Пазеше стабилността на държавата. 

И така нататък - връщайте се до началото на прехода, за да видите как няма премиер, който да не е бил свръхотговорен пазител на стабилността, който ама веднага би си тръгнал, ако не се бе натоварил с тежката и неблагоприятна задача да пази държавата от тези, които искат да я счупят. 

Накрая се стигна до следното: всички пазеха стабилността на държавата и се грижиха за това другите да не я счупят, а през цялото време тя се досчупваше повече и повече и накрая изгря във величествената метафора на Сaрая-Частна Собственост. Напълниха се много шкафчета с евро, построиха се много колосални имоти, усвоиха се много тераси-сауни, купиха се колкото искаш апартаменти. Пазенето на стабилността е такова доходоносно нещо - нормално е да се страхуваш някой да не дойде да ти я счупи. 

 

Още: Въвеждаме нов лев: Исторически спомени от недоразвития български социализъм*

Още: Со кротце, со благо и со малце вековна идентичност

Автор: Райко Байчев 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Байчев
Райко Байчев Отговорен редактор
Новините днес