Как с камера да видим света през очите на насекомо

08 май 2013, 09:47 часа • 6662 | прочитания

В някои научно-фантастични филми има сцени, в които зрителите виждат света от гледната точка на насекомо. Тези кадри често са представени така, сякаш насекомото вижда множество отделни картини, възприемайки света като отделни сегменти чрез своите фасетъчни очи. Всъщност не е точно така. Насекомото не вижда отделни картини, а всеки сегмент от очите му предава към мозъка част от общото изображение. Там тези „парченца“ се съединяват в един голям цялостен образ с достатъчно голям зрителен ъгъл.

Още: От репресии към геноцид за българщината в Македония: Делото срещу Люпчо Георгиевски

Още: Всяко "Ту-ту" за три дни

На базата на този начин на виждане група учени създадоха нова свръхширокоъгълна камера, позволяваща да погледнем на заобикалящия ни свят от гледната точка на насекомо.


Разработката е на изследователи от Илинойс, ръководени от професор Джон Роджърс. Тяхната камера използва 180 миниатюрни фокусиращи лещи с фотодатчици, монтирани на сферична повърхност. Благодарение на това, че всяка микролеща е свързана със свой датчик, тя може да действа като малка камера с ниска резолюция. По този начин се явява аналог на един сегмент от фасетъчно око на насекомо. Малките изображения, получавани чрез тези мини камери, постъпват в процесор, който формира единно изображение с ъгъл на виждане 180 градуса. Според авторите на разработката, това изображение няма видими изкривявания и се отличава с безкрайна дълбочина на рязкост.

Още: За изнудвачи, дори да са шофьори: Който не работи, не трябва да яде

Още: България на помощ в Кочани и Македония в ЕС: Политическите маневри на Мицкоски

Всички електронни компоненти, използвани в конструкцията на фасетъчната камера, са изработени от силиций. Оптичните компоненти, съединени с електронните елементи, са създадени от специален еластичен полимер, използван обикновено при направата на контактни лещи. Електрическите кабели, свързващи електронните компоненти в единна схема, са изработени от метал и са във вид на плоски спирали.

Комбинацията от еластични оптични компоненти и еластични електрически проводници прави цялата конструкция на камерата достатъчно гъвкава, което позволява в определени граници тя да се разтяга и сгъва, променяйки формата на цялата камера.

Технологията все още се намира в стадий на разработка. В бъдеще тя ще може да намери широко приложение в системите за охрана и наблюдение, в едноскопските инструменти, както и като част от системите за компютърно виждане на миниатюрните роботи от следващо поколение.

Още: Извинявайте, толкова си можем

Още: Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 година? Анкетата на Actualno

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес