Въпреки минималните успехи на руската армия на бойното поле през 2025 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп явно се е вързал на казаното му от диктатора Владимир Путин и не се е постарал да потвърди съответната информация с разузнавателните си агенции. Вместо това е говорил пред европейските лидери как Русия печели войната, повторил е и редица опорки на Кремъл. Това се разбира от материал на Bloomberg, като агенцията се позовава на свои източници.
Според хора, запознати с разговорите при закрити врата между Тръмп и неговите съюзници, американският президент е дал ясно да се разбере, че е уверен в руската победа. Наговореното от републиканеца е породило опасения сред европейците, че САЩ отстъпват от ангажимента си за бързо постигане на мирно споразумение: Путин нарочно бави играта: Зеленски и евролидерите предупреждават (ВИДЕО).
Каква е всъщност истината? Въпреки твърденията на Путин настъплението на Русия в Украйна се забавя. Нови данни от фронта показват, че териториалните придобивки са намалели наполовина в сравнение с края на 2024 г., а украинските сили се държат стабилно, поставя акцент Bloomberg.
Още: Foreign Affairs: Русия започна да губи войната в Украйна
Снимка: Getty Images/Guliver
Още: Писториус: Тръмп прецени погрешно влиянието си върху Путин
Защо Тръмп се отказва от санкции?
Тръмп и Путин говориха по телефона преди дни и явно диктаторът е успял да спечели време, тъй като след разговора републиканецът даде да се разбере, че се отказва да се ангажира с посредничество в преговорите (по думите му, Москва и Киев трябвало сами да преговарят, защото никой друг не бил наясно с определени детайли), отказва се и да налага по-тежки санкции на Русия: ЕС и Великобритания нанесоха санкционен удар по Русия, Тръмп не се включи.
Тръмп многократно е критикувал Володимир Зеленски, най-вече в Овалния кабинет, без да оказва значителен натиск върху Путин, за което свидетелства отказът му да заплаши с допълнителни санкции, ако Путин откаже безусловно прекратяване на огъня, пише изданието.
Джак Уотлинг - старши научен сътрудник по сухопътни войни в Кралския институт на обединените служби в Лондон - казва, че дипломатическото отстъпление на САЩ е коз в ръцете на Путин. "Русия не може да поддържа операциите си безкрайно, но засега Москва смята, че влиянието ѝ над Украйна ще се увеличи с течение на времето. А след като Тръмп категорично намекна, че ще се оттегли от преговорите, руските военни възнамеряват да засилят операциите си", смята той.
Още: "Не е мой проблем": Тръмп е против изявление на Г-7 за продължаваща подкрепа към Украйна
Това развитие на събитията е дълбоко обезпокоително за Киев, който вярва, че единствено Вашингтон има силата да принуди Путин да прекрати войната. Да не говорим за зависимостта на Украйна от американската военна помощ - от системите за противовъздушна отбрана Patriot до разузнавателната система Starlink.
Снимка: Getty Images
Още: Руска медия изчисли колко войници на Путин са дезертирали за над три години война
И Русия е изправена пред труден избор
Според Уотлинг обаче Кремъл също е изправен пред труден избор в продължаващата война на изтощение. "Макар че Русия може да издържи още два сезона на кампанията със сегашния си подход към набирането на войски, по-нататъшните настъпателни операции през 2026 г. вероятно ще изискват допълнителна принудителна мобилизация, което е предизвикателство както от политическа, така и от икономическа гледна точка", посочва експертът.
Логиката на Путин е описана от Игор Коротченко - главен редактор на списание "Национална отбрана". В коментар за Bloomberg той отбелязва, че каквито и териториални придобивки да направи Русия, те "обективно ще укрепят нейната позиция в преговорите".
Още: Руската армия днес: Оценки за боеспособността ѝ и нов метод да се воюва (ОБЗОР - ВИДЕО)