В продължение на десетилетия учените опитват да уловят неуловимото – частиците неутрино, при това родените не в недрата на Слънцето, а извън пределите на нашата Слънчева система. За целта те използват високочувствителни сензори. Изследователите вече могат да се похвалят с успех – с помощта на датчици, скрити в дебелия слой лед на Южния полюс, са получени ценни данни за неутрино, пристигнало на Земята от дълбините на космоса.
Още: Рублени*, време е за истински референдум: В ЕС или при Путин
Още: Подводни тунели vs. българските провали: Кой строи бъдещето и кой краде време
Изучаването на тези частици поставя началото на нова ера в астрономията, която позволява разкриването на тайните на най-странните и необичайни явления във Вселената.
Откритието е на учени от обсерваторията IceCube Neutrino Observatory.
„Регистрирането на неутрино с „неслънчев“ произход е нашето най-голямо постижение досега. Мисля, че това е едно от най-важните открития във физиката на елементарните частици, което ще определи развитието на тази област от науката за много години напред“, коментира Ули Катц, учен-физик от университета Erlangen-Nuremberg.
Още: Съдебната система процъфтява - финансово
Още: Украинци? Какви украинци? Путин с ясна заявка занапред
Обсерваторията IceCube се състои от множество фотодатчици – 5160 на брой, монтирани под формата на 86 вертикални линии и заемащи обем от около един кубичен километър. Тяхната чувствителност позволява регистрирането на миниатюрното излъчване на синя светлина, изпускано при сблъска на неутрино с молекулите на замразената вода.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кое е по-умно - капачки за буркани или да си модернизираме оръжията?
Още: Първи Парад на победата с памперси: Шест дни до развръзката
Повечето частици неутрино, които „бомбардират“ Земята (милиарди неутрино пронизват един кубичен сантиметър пространство всяка секунда), се раждат в недрата на Слънцето. Малка част се появяват в атмосферата на нашата и други планети и още по-малка – пристига от дълбините на космоса.
През последните няколко години обаче в обсерваторията IceCube са регистрирани 28 случая, свързани с високоенергийно неутрино, имащо не слънчев и не земен произход.
„Сега имаме доказателства за това, че сме успели да уловим неутрино, пристигащо иззад пределите на Слънчевата система. За съжаление случаите все още са твърде малко и недостатъчно, за да „нарисуваме картина на небето чрез неутрино“. Освен това малкото количество на регистрирани събития от този род все още не позволява да се определи произхода на тези частици, да разберем техния тип и да назовем техния „аромат“, разказва Натан Уайтхорн от университета Уисконсин-Мадисън.
Още: Peevski style: Бий Киселова, да се сещат останалите
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование
Следващата крачка, която планират учените е, да определят източника, откъдето произлизат тези частици неутрино. За целта ще им помогнат данните от лабораторията IceCube и информацията, събрана по време на паралелно протичащ проект на подводната обсерватория KM3net, разположена в дълбините на Средиземно море.
Редактор: Анна Маринова