Нови космически апарати ще покоряват Луната и Марс (Снимки и Видео)

24 октомври 2012, 09:11 часа • 14553 | прочитания

Луната е спътник на Човечеството от най-древни времена. Докато навремето хората са я почитали като божество и са смятали лунния диск за феномен със свръхестествена сила, днес загадъчното було на каменната ни съседка е паднало и тя е разглеждана предимно като интересен, но добре познат космически обект. Все пак стремежите на хората да се доберат до Луната (и несамо до нея) и дори да я покорят със своите знания, умения и технологии не са стихнали. Дори напротив! Непрекъснато се появяват нови и нови разработки за проучване на лунната повърхност и получаване на по-подробна информация за нашия естествен сателит. Само преди дни Канадската космическа агенция представи свои нови предложения за няколко лунохода, както и за още два апарата, предназначени за изследване на друг интересен за нас обект от Слънчевата система – планетата Марс.

Още: Подводни тунели vs. българските провали: Кой строи бъдещето и кой краде време

Още: Съдебната система процъфтява - финансово

Ето ги и тях:

Lunar Exploration Light Rover


Още: Украинци? Какви украинци? Путин с ясна заявка занапред

Още: Кое е по-умно - капачки за буркани или да си модернизираме оръжията?

Прототип на мобилна лунна лаборатория. Апаратът е снабден с манипулатор за загребване на проби от лунната повърхност. Луноходът е шестколесен и е с тегло 900 кг. Може да превозва до 300-килограмово оборудване и да развива скорост до 15 километра в час. Предвидено е машината да се отделя от централната база на разстояние до 15 километра.

Artemis


Друг луноход, представен от канадските инженери. Това е лек апарат, който може да се управлява дистанционно от лунна база. Отличава се с висока маневреност и е способен да завива буквално докато стои на едно място. Разполага с батерии, благодарение на които може да работи без зареждане в продължение на цял ден. Освен тях е снабден и с допълнителни слънчеви батерии. Апаратът вече е преминал успешно първите изпитания, проведени съвместно със специалисти от NASA. Машината може да превозва до 150 кг оборудване, а самата тя тежи 230 килограма. Способна е да се движи със скорост 4 километра в час.

Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование

Още: Мага-ту-туу или как би изглеждала снимката на Борисов с Тръмп-младши

Kapvik Micro-Rover


Малка машина, предназначена да бъде в помощ на човек или по-голям луноход, намиращи се на лунната повърхност. Теглото на „дребосъка“ е едва 40 килограма. Разполага с манипулатор за добиване на образци от лунната повърхност. Този инструмент обаче може да се използва и като камера и сензор.

Micro-Rover Platform


Този апарат е също от категория „мини“ машини. Той обаче е предназначен за работа върху повърхността на Марс, а не на Луната. Теглото му е още по-скромно – едва 30 килограма. Също е снабден с манипулатор за взимане на проби. Устройството се отличава с това, че може лесно да се придвижва по камениста повърхност. Това е възможно, тъй като се движи както с помощта на колела, така и чрез верига.

Mars Exploration Science Rover


Още един апарат, проектиран за изучаване на Червената планета. Шестколесният марсоход е оборудван със слънчеви батерии и манипулатор, който допълнително разполага с микроскоп и сонда. Машината тежи 250 килограма и е способна да пренася полезен товар до 70 килограма. Скоростта, с която е предвидено да се движи, е съвсем скромна – едва 0.4 километра в час.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес