Република Южна Африка (РЮА) "осъзнава правните си задължения" към Международния наказателен съд, заяви говорителят на президента Винсент Магвения във връзка със заповедта за арест на Владимир Путин, издадена от съда в Хага на 17 март.
Още: Десетки загинаха при експлозия в североизточната част на Нигерия
Още: Лъв уби 13-годишно дете, слон погуби 54-годишен мъж (ВИДЕО)
Срещата на върха на БРИКС ще се проведе в именно в Южна Африка през август тази година, а Русия е част от групата. Очакваше се самият Путин да присъства на събитието, но последните коментари от властта в африканската страна сочат вече съвсем друго.
#SouthAfrica is "conscious of its legal obligations" to the #ICC, said Presidential spokesman Vincent Magwenya regarding the arrest warrant for #Putin. The #BRICS summit will be held in South Africa in August. pic.twitter.com/rEx2ML1mF5
— NEXTA (@nexta_tv) March 20, 2023
Още: Ужасяващи престъпления и опасност от разцепване: Африка не е същата след тази криза
Още: Български снаряди допринасят Судан да бъде разкъсван от война въпреки ембаргото на ЕС
„Ние, като правителство, сме наясно със законовото си задължение. Въпреки това от сега до срещата на върха ще продължим да работим с различните заинтересовани страни", заяви в неделя говорителят на президента на РЮА, цитиран от „Ройтерс“.
Въпреки че няма официално потвърждение за посещението на Путин, се очакваше той да присъства на 15-ата среща на върха на БРИКС, както направи през 2013 г. БРИКС е наименованието на група страни с влияние в международната икономика - представлява акроним от имената на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка.
Още: Съдят младежи, събирали мравки
Още: Ужасът в Судан: Насилие и холера убиват стотици
Подобно посещение на руския диктатор би поставило правителството в РЮА, което не осъди руската инвазия в Украйна, в несигурно положение след издадената заповед от Хага.
"Приемаме за сведение доклада за заповедта за арест, която МНС издаде", заяви Магвения. "Южна Африка продължава да се ангажира и силно желае конфликтът в Украйна да бъде разрешен по мирен път чрез преговори".
Още: Алжир гони незабавно 12 френски дипломати. Париж: Откажете се, ще има лоши последствия
Още: Зловещи кадри в Конго: Пренасят ковчези на фона на наводнения (ВИДЕО)
ОЩЕ: Путин: Отворени сме за политическо и дипломатическо решение на украинската криза
Припомняме, че Кремъл отхвърли заповедта на съда в Хага за арест на Путин заради депортирането на украински деца и други военни престъпления в Украйна. Причината е, че Руската федерация не е подписала основополагащия документ на МНС - Римския статут. САЩ и Украйна също не са го ратифицирали.
Китай, Индия и Израел са в тази компания, а Судан признава юрисдикцията на съда, но след като той търси отговорност на властимащ в африканската държава, отменя признаването.
ОЩЕ: За да не бъдат съдени и американци - САЩ няма да дават руските зверства на съда в Хага