Какво е причинило земетресението в Турция и защо е толкова опустошително?
Къде, защо и как
Нека да припомним, че Арабската тектонска плоча е една от трите големи плочи, които през последните столетия се движат на север, към Евразийката плоча. Другите две са Африканската и Индийската. Последните опустошителни земетресения в Турция се случиха над разлома между въпросната Арабска плоча и Анадолската микроплоча. Според геофизичката Шарлоте Кравчик от близо 900 години над този разлом е относително спокойно, пише DW.
Шарлоте Кравчик припомня, че сегашното разрушително земетресение в Турция се е случило на 10-15 километра под земната повърхност, което обяснява огромните щети. Такива трусове на 50 или 100 километра дълбочина биха били усетени, но в никакъв случай не биха нанесли подобни щети, казва геофизичката пред АРД.
"Всички ние мечтаем някой ден да можем по-добре да предвиждаме вероятността от земетресения - и извършваме трескава изследователска дейност", споделя Кравчик. Геофизичката пояснява, че за да се разработят системи за ранно предупреждаване, е необходимо добре да се опознаят предшестващите феномени от тектоничен характер в съответния регион. Така например ако в един регион се наблюдават многобройни малки трусове, които постепенно зачестяват, това може да бъде индикация за предстоящ сериозен земетръс, смята геофизичката. За целта обаче е необходимо дългогодишно наблюдение и добро познаване на характерните особености в този регион.
Сирия не е поискала задействането на механизма на ЕС за гражданска защита след земетресенията
Досега Сирия не е поискала от ЕС да задейства механизма за гражданска защита след вчерашните опустошителни земетресения, съобщи говорит...
Снимки: Getty Images
Белите петна
Шарлоте Кравчик признава, че в измерванията на сеизмолозите има бели петна. Един от начините те да бъдат запълнени е използването на подземните оптични кабели като сеизмологични сензори, обяснява тя пред АРД. "Ако съумеем да събираме такива данни на големи разстояния, ще можем да запълним част от празнините в измерванията си. А това пък ще ни помогне да преценяваме дали един феномен е критичен, дали е предвестник на нещо по-голямо или пък е нормално явление", казва геофизичката.
Още: Ужасът след земетресението: В Сирия жена роди под развалините, само бебето е спасено (ВИДЕО)
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от АЗИЯ:
Над 150 000 души протестираха срещу съдебната реформа в Израел (ВИДЕО)
Незабрадените иранки - без паспорт и шофьорска книжка
Свобода в кафез: Социалистическата икономика на Китай
Над 20% от производството на храни в Турция е пострадало от земетресенията
ООН настоя за спешно репатриране на децата от лагерите в Сирия
Десетки ранени при тежка катастрофа край Истанбул
Ново земетресение от над 4 по Рихтер в Газиантеп
Китай предупреди: Япония вреди сама на себе си с контрола над чиповете
Редактор:
Милена Славкова
Етикети: земетресение Турция Турция Сирия