Идеята за „Илирида” ще се задейства, ако пропаднат опитите за решаване на проблемите на албанците в Македония по демократичен път. По този начин политици - албанци през 1992 г. затвориха деликатният въпрос от референдума в Македония, за териториална и културна автономия, коментира македонското електронно издание МКД.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
22 години по-късно, президентът на самопровъзгласилата се автономия Невзат Халили отново отваря кутията на Пандора, заявявайки, че ще бъдат задействани резултатите от референдума през 1992 г. и ще бъде обявена Република Илирида.
Малко по-късно той заяви, че под натиск на международната общност е било решено този акт да бъде отложен. Авторът на текста Александър Дамовски коментира, че 22 години след референдума Халили вампирясва идеята за Илирида и се връща към обединяване на всички албански територии. За разлика от това мнозина албански политици заявяват, че идеята за обединяване на албанците може да се реализира само в рамките на ЕС.
Халили също така иска промяна на името на държавата на "Македония - Илирида".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"С такова име страната скоро ще се идентифицира като равноправен съюз на македонците и албанците. Албанците не може да са заложник на македонското твърдоглавие", смята Халили.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Той също така предлага в общините, където албанците са мнозинство, албанският език да е първи официален, а чак след него - македонския и английския.