Консервативна фондация в САЩ обвини Еди Рама и Сорос, че източили милиони от USAID

18 юли 2025, 11:50 часа 430 прочитания

Фондация „Херитидж“ представи на Конгреса на САЩ дълъг доклад, в който се твърди, че албанският премиер Еди Рама и финансистът Джордж Сорос са използвали 270 млн. долара от Американската агенция за международно развитие (USAID), за да вкарат в затвора албанския бивш президент Сали Бериша и членове на опозицията. Припомняме, че USAID вече беше закрита от администрацията на Доналд Тръмп: USAID окончателно "загина", както може да загинат милиони хора без помощ от САЩ.

В доклада се посочва, че чрез неправителствените организации на Делина Фицо парите на американските данъкоплатци са били използвани за превземане на съдебната система в полза на Социалистическата партия в Албания. Неѝн лидер е именно Рама. Новата съдебна система е използвана от социалистическите лидери за вкарване в затвора на политически опоненти, твърди "Херитидж". Тук трябва да се отбележи, че това е изследователска и образователна институция със седалище във Вашингтон, окръг Колумбия, чиято мисия е да изгражда и насърчава консервативни обществени политики.

Още: Еди Рама пред "Блумбърг": Доналд Тръмп е добро за всички

Центърът за изследване на корупцията и организираната престъпност (OCCRP) публикува през 2017 г. доклад, обвиняващ "Херитидж" (Heritage) в „съдействие на кремълската пропаганда“. После обаче премахна препратката към "Херитидж" и поясни, че всъщност Републиканската партия е в съдействие с пропагандата на Путин. Всичко това - на фона на публикации от американския журналист и писател Майк Гонзалес, старши научен сътрудник на фондация „Херитидж“, за влиянието на Джордж Сорос в Северна Македония, тогава Македония.

Още: Зетят на Тръмп купува, а Албания продава: Ще се превърне ли остров Сазани в ключова минидържава?

"Херитидж" с доклад в тона на администрацията на Тръмп

Документът, представен от фондацията пред Конгреса, обобщава свидетелства, които са резултат от разследвания, проведени от Гонзалес.

Докладът е озаглавен: "Как левите неправителствени мрежи използват парите на федералните данъкоплатци за постигане на радикална програма" - точно в тона на администрацията на Тръмп, която твърди, че USAID е черна дупка, макар тя да подпомага също здравеопазване и образование в забравени кътчета на планетата.

Снимка: БГНЕС

Още: Албания продължава да изпреварва Северна Македония за ЕС

"От много години пиша за това как Джордж Сорос и неговите фондации „Отворено общество“ (OSF), заедно с други прогресивни и радикални организации, си сътрудничат с американските правителствени агенции за насърчаване на леви каузи в чужбина. Тази връзка е в основата на тази сесия и в основата на голяма част от това, което Департаментът за правителствена ефективност (DOGE) направи, откакто президентът Доналд Тръмп встъпи в длъжност през януари. Премахването на тази връзка е от съществено значение, тъй като политиките, които тя насърчава, остават противоречиви дори в самото американско общество и това насърчаване в чужбина не само не служи на ясни интереси в областта на националната сигурност, но всъщност може да им навреди, както и на самите американски граждани", твърди Гонзалес в доклада.

Още: Еди Рама падна на колене пред Мелони (ВИДЕО)

Разследване срещу Сали Бериша и опозицията, активност в Северна Македония

В документа Гонзалес твърди, че новата съдебна система била използвана от социалистическите лидери в Албания за "затваряне на политически опоненти". "Кампанията „Правосъдие за всички“ подкрепи разследване и политическо преследване на бившия премиер Сали Бериша, опонент на албанския премиер Еди Рама, близък приятел на Сорос, който дори произнесе поздравителна реч на пищната сватба на сина на Сорос, Алекс Сорос, на Лонг Айлънд", гласи документът.

Още: Замахна с бутилка: Албански депутат се опита да удари министър (ВИДЕО)

"Judicial Watch също така разкри доказателства за тайно споразумение между Държавния департамент и USAID със Сорос за финансиране на леви активистки групи в Македония с цел дестабилизиране на нейното правителство. Между 27 февруари 2012 г. и 31 август 2016 г. USAID предостави 4 819 125 долара публични средства на Judicial Watch, препращайки към бивш уебсайт на USAID, който вече не съществува. Уебсайтът на USAID препращаше към www.soros.org.mk и заявяваше, че проектът е обучил стотици млади македонци „по теми като свобода на сдружаване, младежка политика, граждански инициативи, убедителна аргументация и използване на нови медии“, твърди Гонзалес в доклада, цитиран от албанската медия politiko.al.

Още: "Албания (до) 2030 година в ЕС": Ключовите избори, корупцията и заплахите пред страната

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес