Забранена в Турция марксистка групировка пое отговорността за днешното нападение срещу американското консулство в Истанбул.
Лявоекстремистката групировка, наречена Революционна народноосвободителна партия фронт- пое отговорността за извършеното тази сутрин нападение срещу сградата на консулството, намираща се квартала Саръйер в Истанбул, информира БНР.
Групировката е известна още като марксистка антиамериканска организация и е забранена за тероризъм. Нейни членове извършиха досега няколко подобни нападения. Едното беше срещу американското посолство в Анкара, където бе убит един служител от охраната.
"Революционният народен фронт за освобождение"(DHKP-C) заяви на свой сайт, че атаката е извършена от негова привърженичка. Нейното име е Хатисе Ачик, при нападението тя бе ранена, арестувана и откарана в болница. "Нашата борба срещу империализма и неговите поддръжници ще продължи, докато те напуснат страната и всяко парче от нашата родина бъде изчистено от американските бази," се казва в съобщението на групата, която прославя постъпката на Азик, предаде БГНЕС.
Днешният атентат се свързва с разполагането на американски изтребители Ф16 в базата Инджирлик край Адана, понеже в сайта на организацията бе разпространено съобщение, в което пише” борбата ни ще продължи докато всяко кътче от родината ни не бъде изчистено от американските военни бази".
Според турските власти нападението е било извършено от две жени, които стреляли срещу охраната на консулската сграда от 30 метра разстояние.
При възникналата престрелка едно от жените беше ранена и арестувана. Според турските власти терористката се казва Хатидже Ашък и е на 51 години. Преди известно време излязла от затвора, където лежала за тероризъм.
Продължава издирването от полицията на втората терористка.
Същевременно радикална ислямистка групировка"Фронт на ислямските завоеватели на Великия изток" (IBDA-C) е поела отговорността за самоубийствения бомбен атентат срещу полицейски участък снощи в квартала Султанбейли, при който загина един полицай, трима бяха ранени, убити бяха и двамата терористи. Групировката също е забранена за тероризъм.
Междувременно, от Дирекцията по сигурността бе съобщено, че трима руски граждани са били задържани в Турция по подозрение за членство в "Ислямска държава".
Преди това турските власти бяха огласили, че разполагат със списък на предполагаеми членове на терористичната групировка, между които има и чужденци.
Турция воюва както срещу групировката "Ислямска държава" (ИД), така и срещу Кюрдската работническа партия (ПКК). Това окончателно погреба досегашните мирни усилия с ПКК. Примирието и диалогът взеха връх след 31-годишната война между турската държава и кюрдите, които воюваха за независима държава или поне широка автономия. Тази война взе 40 000 жертви от двете страни.
Конфликтът в Сирия и настъплението на "Ислямска държава" доведе възобновяване на конфликта между Анкара и ПКК, макар кюрдите и джихадистите да са врагове. През юли Турция започна да бомбардира лагери на кюрдите в северен Ирак. Според турски медии убити са били почти 400 кюрдски бойци, а няколкостотин са били ранени.
Заплетеният развой на събитията бе обяснен от лидер на кюрдските бунтовници. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган се опитва да защити Ислямска държава (ИД) чрез нападенията срещу кюрдски бойци. Анкара иска халифатът да спечели, за да предотврати успехите на кюрдите, заяви в интервю за Би Би Си Джемил Байък, човекът, който ръководи Работническата партия на Кюрдистан (ПКК).