Трудности, криза, конкуренция, задънени улици... все причини да завъртиш волана в крайно дъсно (или ляво) положение, за да потърсиш изход. И изглежда, че Renault не само го намериха, но ме поставиха пред дилемата дали да изрека следните тежки думи, които дълго време обмислях: в момента Renault вече предлага най-атрактивния дизайн сред трите френски марки. А това не беше така само до преди месеци, когато дизайнът на френската марка бе стигнал до края на улица без изход. За щастие новият дизайн-гуру Лоренс Ван Дер Акер включи на 6-та предавка и ето че сега моделното семейство на Renault придоби изцяло нов облик. Който аз много харесвам и не се притеснявам, че любителите на „ситроенския” елитарен шик може да ме нападнат.
Още: Как се промени обучението на шофьорите и защо родителите трябва да помагат?
Още: Защо съвременните автомобили нямат резервна гума?
Акер, преобразил Mazda, шокира с концепцията DeZir, от която започна всичко. Две години по-късно Clio IV (заедно с електрическия ZOE) е първият изцяло нов модел (а преди два дни Renault обнови Scenic и Grand Scenic, r представи Scenic XMOD) от грандиозния план на холандеца. Успоредно с новата визия, Clio предлага нова генерация технологии в интериора, както и гама от напълно нови турбо двигатели, най-атрактивният от които е този 900-кубиков турбо мотор, който тествах. Но не бързайте с лека ръка да се присмеете на бъдещето на двигателостроенето, което компаниите наричат с общото „даун сайзинг”, т.е. намаляване на работния обем, цилиндрите, разхода на гориво, вредните емисии. Но всичко по реда си.
Макар този двигател да е голямата новост на инженерите, винаги дизайнерите са тези, които създават първото впечатление, което те грабва. Или отблъсква. Но не и в този случай, тъй като новото Clio наистина изпъква в най-конкурентния в момента сегмент. След като Карлос Гон пое Алианса, дългогодишната joie de vivre (радост от живота) отстъпи място на фокусираното нарастване на продажбите, който обаче направи фонът малко по-сив и вследствие на това изчезнаха вдъхновяващи модели като Espace, Vel Satis, Avantimе, оригиналното Twingо...
Още: Вратичка за новите коли в ЕС и замърсяването: ЕП одобри
Още: Югославската класика Yugo се завръща
Но новоти Clio има всичко необходимо, за да върне радостта от живота отново на дневен ред в Режията. Излишно е да споменавам, че най-силно се откроява новата предница, акцентът в коята пада върху голямото, вертикално позиционирано лого. Гланцираните черни детайли в радиаторната решатка и долната част на фаровете контрастират с хромираните лайсни от двете страни на емблемата, осигурявайки силно открояваща се предница. Изключително спортно автомобилът изглежда отстрани, като тази визия е постигната чрез скосените челно стъкло и покрив, и подобните като при купе-моделите странични прозорци. Наподобяващата купе странична линия се подсилва от интегрираните дръжки на задните врати, скрити до страничните стъкла (автомобилът ще се предлага само с 5 врати). Балансираните пропорции също играят ключова роля за спортното излъчване на модела. Clio е с 45 мм по-нисък от предишното поколение, просветът е намален с 10 мм, а широчината е нараснала с 34 мм. Покривът завършва с малък спойлер, а отстрани и отзад също има хромирани лайсни за по-спортен имидж.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Белият дим от ауспуха може да убие двигателя - какво да проверите?
Няма как да не отдада заслужени аплодисменти на програмата за персонализиране, която буквално преобразява автомобила (видно и от снимките)
РАЗГЛЕДАЙТЕ АВТОМОБИЛА В ДЕТАЙЛИ
Още: Защо Toyota залага на хибриди, а не на електромобили?
Още: Трябва ли да се оставя автоматика на ръчна спирачка
Програмата се гради върху избора на три различни нива на оборудване(Trendy, Elegant и Sport) и три конфигурации, покриващи цвета на купето, доминиращият цвят на графиките и джантите, плюс графичен дизайн. Тези конфигурации са само изходни точки, тъй като всеки клиент има свободата да избере вътрешния и външен изглед на своето Clio – заедно или поотделно – от няколкото хиляди възможни комбинации.
Най-голямата новост в интериора е оформената като таблет централна конзола, която освен стилната си визия, е и изключително лесна и интуитивна за боравене. Воланът е удобен (а ако изберете да го облепите – и много атрактивен), макар и малко голям като диаметър. Силно изтеглените напред цилиндри на оборотомера и скоростомера са с хромиран кант, а двата уреда са свързани със стилна елипса, в която виждате дигиталния скоростомер.
Най-голямата новост и гордост на Renault - ситемата R-Link представлява мултимедиен таблет със 7-инчов сензорен дисплей, който е свързан с автомобила и с интернет, а стандартните му характеристики включват навигация TomTom и интуитивни гласови команди, които могат да се използват за телефона и навигационната система. Аудио системата Renault Bass Reflex може да възпроизвежда сила на звука и ниво на комфорт на слушане, еквивалентни на 30-литрови домашни тонколони. И с това технологичните предложения само започват. За пасивната и активна безопасност на пътниците в автомобила се грижат системи като Hill Start Assist, предлагана с почти всеки двигател, докато круиз контролът с ограничител на скоростта, ESC, ASR тракшън контрол, ABS, авариен спирачен асистент и променливо сервоуправление на волана са стандартни в цялата гама.
Няма как да подмина скоростния лост, който е взет директно от предишния модел (или от който и да е друг на Renault), а това контрастира с модерното оформление на таблото и централната конзола. Самият лост помръдва постоянно при всяко докосване на педала на газта (тъй като съм свикнал да шофирам в т. нар. стил „бакшиш” с дясна ръка на лоста), а самите предавки „влизат” след по-настойчиво побутване с дясната ръка. Неприятно ми беше и да слушам осезаемата работа на електромотора на чистачките, чието цъкане е с една идея по-слабо от това на мигачите.
Няма да спестя обаче похвалите за инженерите, създали цяло ново поколение двигатели, от които особено силно изпъква 3-цилиндровият 900-кубиков Energy TCe 90. Знам, че сега много хора ще се подсмихнат ехидно, но това ще е по-скоро плод на предрасъдъци, отколкото на реални доказателства. А аз имам доста в полза на новия двигател. Няма да забравя изключително неприятното усещане, което преди 7-8 години оставиха у мен триото C1/107/Aygo и по-специално техния 3-цилиндров мотор. Тогава наистина с погнуса избягах от Aygo-то след 100-ина километра, заклеймявайки го като „не става”. Но оттогава мина доста време. Еднолитровият двигател на Ford стана „Двигател на годината”, а от Renault имат същите амбиции за своя мотор. И той наистина впечатлява с липсата на абсолютно всякакви вибрации, които да го издават, че е с цилиндър по-малко. Разбирате това само при по-ниски обороти, но при изкачване по скалата характерният звук (подпомаган и от турбото) изчезва и всичко придобива много приятен звуков ефект, тъй като специална акустична настройка доближава звученето на Energy TCe 90 до това на 6-цилиндров мотор по време на ускорение.
Това е двигател, който не е създаден за състезания, а за лежерно и икономично шофиране. И въпреки това предлага динамика, еквивалентна на 1,4-литров 4-цилиндров мотор. Освен това двигателят е с 20% по-икономичен спрямо агрегата TCe100, който заменя. Заводските параметри сочат среден разход от 4,5 л/100 км. Трябва да кажа, че не се доближих до тях, тъй като моята основна задача беше точно противоположната: да видя колко ще покаже борд компютъра след здраво „цедене” при ниските предавки. След 80-ина километра в града и маршрут София-Боровец-София, върнах автомобила на разход от 6,1 л/100 км. И останах изключително доволен. През по-голямата част от времето използвах 3- и 4-та (в града 5-та се използва рядко, ако не си на „Цариградско”) предавка, като двигателят показва изключително пъргав характер при около 3500 и нагоре оборота, което изисква работа със скоростния лост и подържане на обороти. И въпреки това разход от 6 л/100 е наистина впечатляващ. Доста лекият волан не е много удачен извън града, на пък изключително полезен в него. Тук балансът определено е бил наклонен към градското шофиране, което е и разбираемо, макар моите лични предпочитания да клонят към по-директен волан, както и по-твърдото окачване, в която част инженерите са се справили блестящо.
И накрая. Може да прозвучи пресилено, но този автомобил отново ме накара да се чувствам на 20. Без съмнение изглежда блестящо и притежава характер. А това е изключително важно в пренаселения В-сегмент, да изпъкнеш в който не е лесно. Но Clio го прави. Без съмнение.
Технически характеристики:
Renault Clio Energy Tce 90 S&S
Размери
Дължина, мм: 4062
Широчина, мм: 1777
Височина, мм: 1448
Колесна база, мм: 2589
Маса, кг: 1009
Двигател
Работен обем, куб. см: 898
Макс. мощност, к.с. при об/мин: 90 при 5250
Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 135 при 2500
Макс. скорост, км/ч: 182
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 12,2
Среден разход, л/100 км: 4,5
Вредни емисии СО2, г/км: 105
Базова цена, лв с ДДС: 25 990 (за ниво на оборудване Expression, второ от трите възможни)
КОНКУРЕНТИТЕ
Ford Fiesta Trend 1,25 Duratec
Размери
Дължина, мм: 3950
Широчина, мм: 1722
Височина, мм: 1491
Маса, кг: 1041
Двигател
Работен обем, куб. см: 1140
Макс. мощност, к.с.: 82
Макс. въртящ момент, Нм: 114
Макс. скорост, км/ч: 168
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 13,3
Среден разход, л/100 км: 5,4
Вредни емисии СО2, г/км: 124
Цена, лв. с ДДС: 20 540* (за ниво на оборудване Trend, второ от трите възможни; с включена отстъпка от 2350 лв.)
Peugeot 208 1,0 VTi Active
Размери
Дължина, мм: 3962
Широчина, мм: 1829
Височина, мм: 1460
Колесна база, мм: 2538
Маса, кг: 975
Двигател
Работен обем, куб. см: 999
Макс. мощност, к.с. при об/мин: 68 при 6000
Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 95 при 3000
Макс. скорост, км/ч: 163
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 14,0
Среден разход, л/100 км: 4,3
Вредни емисии СО2, г/км: 99
Базова цена, лв с ДДС: 22 189 (за ниво на оборудване Active, второ от трите възможни)
Автор: Пламен Георгиев
Фотография: Христо Петров