Шасито е една от основните части на автомобила. Работоспособността на тази система определя комфорта на шофиране и управляемостта. Автомобилната сферична шарнирна връзка като елемент на ходовата част осигурява функцията на хоризонтално въртене на главината колелото и поддържа неговото вертикално положение.
Шарнирът свързва главината на управляемите колела с лостовете и се монтира в предното окачване на автомобила. Този елемент е изработен под формата на панта, която осигурява въртенето на джантите на колелата.
Тези, които се интересуват от това за какво са отговорни сферичните шарнири, трябва да помнят, че няма нужда да се смазва тази част. Опции с масльонки се срещат само в по-стари модели автомобили.
Още: Как да охладим колата без климатик?
Устройство на сферичния шарнир на автомобил
Коничен метален прът завършва със сфера („ябълка“) от едната страна, а от другия край е направена резба за закрепване на частта. Плътността на връзката на сферичния връх и щифта се осигурява от гумен маншон. Защитен капак предотвратява попадането на различни твърди частици, пясък и вода вътре в шарнира.
„Ябълката“ е поставена в метален корпус. Пространството между сферата и корпуса е запечатано с полимерни облицовки. Тези, които искат да знаят каква функция изпълнява сферичната опора, трябва да разберат, че пластмасовите уплътнения изпълняват функцията на плъзгащи лагери. Тези облицовки са издръжливи и устойчиви на износване.
Конструкцията на шарнира дава свобода на въртене и накланяне във всяка посока. Но в същото време такъв възел предотвратява надлъжното изместване на щифта.
Още: Как да оцелеете в жегите при повреда на пътя
Признаци за повреда на сферичния шарнир
Такива части не се повреждат мигновено. Повредата се предшества от един или повече симптоми, например следните.
Шумове
Чуват се в предното окачване при преодоляване на ниски препятствия със скорост до 30 км/ч. В студения сезон опората трябва да се затопли, което прави определянето на повреда на сферичния шарнир по този метод точно и подходящо едва след няколко минути шофиране.
Люлеене на колелото
В този случай превозното средство може да се наклони силно настрани.
Неравномерно износване на гумите и скърцане при завъртане на волана.
Още: Скритите функции на мултимедийната система в колата
Водачите трябва да знаят, че използването на шарнир в неизправно състояние е изпълнено с рискове от възникване на инциденти. Ето защо, когато се появят признаци на повреда на ходовата част, е необходимо незабавно да се диагностицират сферичните шарнири. За да направите това, можете да се свържете със сервиз или сами да проверите изправността на частта.
Кога трябва да се сменят шарнирните опори?
Използването на дефектен шарнир може да доведе до повреда на други системи на автомобила. Професионалистите съветват да се сменят такива елементи на всеки 15 - 20 хиляди км. Тези, които искат да знаят колко често да сменят опората при шофиране по неравен терен, трябва да разберат, че честотата зависи от качеството на елемента.
Спешна подмяна на опората на сферичната опора е необходима, ако колата започне да се клатушка по време на шофиране. Силен скърцащ шум и силно чукане също показват сериозна повреда. Препоръчително е да се използват оригинални резервни части за подмяна. Неоригиналните части, като правило, се износват бързо.
Още: Какви опасности крие електронната ръчна спирачка
Какво се случва, ако не смените дефектните шарнири?
Използването на повредена шарнирна опора ускорява износването на носачите на окачването и лагерите на главините. В случай на продължителна употреба на дефектна опора, може да дойде момент, в който ще бъде твърде късно за смяна на елемента и цялото шаси ще трябва да се ремонтира.
Подмяната на този възел ще помогне да се спестят разходи за ремонт на двигателя. При използване на повреден шарнир, повредите в системите на двигателя с вътрешно горене е много често срещан проблем. Някои собственици на автомобили поправят разхлабените шарнири, като изливат разтопена пластмаса в обшивката. Тук трябва да запомните, че тази операция изисква опит и не гарантира положителен резултат.