КАКВО Е САМОКРИТИКАТА?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 13 май /валутен калкулатор/
Самокритиката се отнася до суровата негативна оценка на себе си или за това, че не сте успели да спазите някакъв стандарт, или за да предотвратите бъдещ провал и загуба на одобрение. Тя често се свързва с чувството за некомпетентност, безполезност, вина, срам и липса на съчувствие към себе си.
Самокритичните хора са склонни да правят живота си по-стресиращ, отчасти поради начина, по който взаимодействат със средата или интерпретират събитията. Например те могат да изтълкуват погрешно невинен коментар като критичен и поради това да реагират агресивно, предизвиквайки враждебност у другия човек и създавайки порочен кръг от гняв и деструктивно поведение.
По подобен начин самокритичните индивиди могат да интерпретират неправилно стресовите събития по начин, който ги претоварва, което води до безсилие и депресия. Ето защо самокритичността има тенденция да засилва депресията (особено при хора, които нямат социална подкрепа).
Още: Хладилникът е ужасен инкубатор за бактерии: Микробиолог посочи как да намалим риска за здравето
Още: Стихотворение на деня, 13 май, от Никола Вапцаров
9 сигурни знака, че човекът пред вас е с много силен характер
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трик от 4 думи, който ще ви помогне да заспите
Още: Това е най-подходящото време от деня за пускане на съдомиялната машина
Самокритични ли сте?
Ето някои примери за самокритични тенденции:
- Сурово говорене за себе си
- Разсъждаване върху неуспехите
- Загриженост за преценките на другите
- Чувство, че сте дефектни в същността си
- Прекалено високи стандарти и перфекционизъм
Ако често се подлагате на жестока самокритика и изпитвате вина, и срам, когато не успеете да оправдаете прекалено високите си очаквания, може би имате нужда от помощ за справяне с вътрешния критичен глас. Един от ефективните подходи е психотерапията.
Още: Тест: Пасивно-агресивен ли си? Ако преглъщате гнева си и често го изпращате на грешен адрес
6 знака, които показват, че силния ви характер плаши хората около вас
Психотерапията може да ви научи да преследвате амбициозни, но реалистични цели, което означава да замените съвършенството с превъзходство. Проучванията показват, че за разлика от перфекционизма, отличното изпълнение на целите е свързано с положително психично здраве и благополучие. Стремежът към съвършенство може да изисква не само оспорване на самокритичните убеждения, но и развиване на самоприемане и състрадание към себе си и използване на по-ефективни стратегии за решаване на проблеми.
ВАШИЯТ ПАРТНЬОР САМОКРИТИЧЕН ЛИ Е?
Изследвания показват, че ако имате перфекционист и самокритичен романтичен партньор или приятел, полезен начин да му помогнете да се чувства по-малко депресиран и засрамен е да му окажете подкрепа за автономност.
5 зодии със силен характер, които нямат навика да се отказват
АВТОНОМНАТА ПОДКРЕПА ВКЛЮЧВА:
- Признаване на чувствата и възгледите на човека.
- Улесняване на избора.
- Мотивиране на самоинициирано поведение.
Внимавайте подкрепата за автономност да не се превърне в директивна "контролираща подкрепа", като например да притискате партньора си да прави това, което вие смятате за правилно. Подкрепата за автономност може наистина да е от голямо значение. Тя улеснява реализирането на потенциала на човека, постигането на успех в живота, щастието и мира с това, което е за ужас на вътрешния перфекционист и критичния глас.