Хладилникът е ужасен инкубатор за бактерии: Микробиолог посочи как да намалим риска за здравето

12 май 2025, 22:44 часа

Кухнята често е сърцето на дома - мястото, където се събират семействата и започва храненето. А в началото на всичко това? Хладилникът. Това е мястото, където безопасно съхраняваме голяма част от храната си, а с напредването на технологиите хладилниците стават все по-интелигентни: могат да следят наличностите, да предлагат рецепти и дори да показват новините. Но от всички техни функции температурата остава най-важната.

Разчитаме на хладилниците, за да запазят храната свежа, но ако температурата не е подходяща, те могат да направят обратното - да се превърнат в уютни инкубатори за бактерии. Когато разгледаме много домакинства, средната температура в хладилниците е 5,3°C - малко над препоръчителния безопасен диапазон от 0-5°C (32-41°F). По-голямо безпокойство буди фактът, че температурите често се променят. Много хладилници прекарват повече от половината от времето си над тази безопасна граница. В някои от тях дори е установено, че температурата достига до 15°C, което е абсурдно. При тези температури бактериите могат да се размножават бързо, което увеличава риска от разваляне на храната и дори от болести, предавани по хранителен път, казва микробиолог, цитиран от "Science Alert".

Още: Храни, които никога НЕ трябва да съхранявате в хладилника си

И така, какво се случва?

Снимка: iStock

Част от проблема е, че в много хладилници липсва точен и достъпен начин за наблюдение на вътрешната температура. Да си признаем: повечето от нас не знаят какво всъщност означават настройките на циферблата. Освен това при всяко отваряне на вратата нахлува топъл въздух. Колкото по-дълго вратата остава отворена, особено ако се бавите, докато избирате какво да вземете, толкова повече вътрешната температура се покачва към стайната, създавайки по-подходяща среда за развитие на бактерии.

Ето няколко прости начина да запазите храната си по-свежа и по-безопасна:

  • Намалете до минимум отварянето на вратите
  • Не оставяйте хладилника да виси отворен, докато разтоварвате покупките
  • Използвайте въртящ се органайзер, защото може да ви помогне да избегнете търсенето на наполовина използваната бутилка със сос на рафт, пълен с продукти
  • Почиствайте уплътненията на вратите. На всеки няколко месеца проверявайте дали няма мухъл или мръсотия и се уверете, че уплътненията се затварят плътно

Още: Правилната подредба в хладилника: Как да запазим продуктите свежи по-дълго?

Снимка: iStock

Температурата в хладилника също варира. Най-студеното място обикновено е отзад, а най-топлото - на вратата. Това означава, че продукти като мляко или сурово месо е най-добре да се съхраняват близо до задната част - не на вратата. Вратата е подходяща за масло или газирани напитки. 

Въпреки че много съвременни хладилници имат вграден сензор, той често отразява температурата само на едно място. Всъщност 68% от домакинствата никога не променят настройките на температурата.

Още: Спрете да слагате тези 5 храни в хладилника – така те се развалят по-бързо, отколкото си мислите

Практичен съвет?

Поставете няколко термометъра на различни места в хладилника. Ако някои от тях редовно са над 5°C, е време да промените това. Но не забравяйте: вградените в хладилника индикатори не винаги отразяват действителната температура в целия хладилник.

Снимка: iStock

Също така избягвайте пренаселването. Стремете се хладилникът ви да е пълен на около 75%, за да може студеният въздух да циркулира правилно. Можете да освободите място, като съхранявате продукти като костилкови плодове, домати, чушки, картофи и мед в хладен и сух шкаф - те не се нуждаят от охлаждане.

Но температурата не е единственият проблем. Дори добре охладеният хладилник може да крие невидими рискове. Проучванията показват, че хладилниците могат да съдържат патогенни микроорганизми, които вероятно са попаднали в тях преди това чрез замърсени храни или опаковки. Въпреки че ниските температури спират развитието на много бактерии, някои от тях - като Listeria monocytogenes - могат да оцелеят и дори да се размножават при ниски температури. Листерията, която е особено опасна за бременни и възрастни хора, може да бъде открита в меки сирена, сушена или пушена риба (включително суши), деликатеси, предварително опаковани плодове, замразени зеленчуци и готови сандвичи.

Още: Кои зеленчуци е най-добре да се съхраняват в хладилник

Намаляване на риска

Снимка: iStock

За да намалите риска за себе си и за другите, следвайте препоръките на органите за безопасност на храните:

  • Дръжте суровите храни - като месо и риба, които се нуждаят от топлинна обработка - отделно от готовите за консумация продукти, като плодове или сандвичи
  • Съхранявайте суровото месо и риба на долния рафт на хладилника. По този начин при евентуално изтичане на сокове те няма да попаднат върху други храни
  • Консумирайте готовите за консумация продукти в рамките на четири часа след изваждането им от хладилника
  • Мийте редовно ръцете си със сапун и вода преди, по време и след приготвянето на храната
  • Спазвайте инструкциите за готвене върху опаковката, когато е приложимо

Подобряването на навиците ви в хладилника може да не звучи вълнуващо, но то помага на храната да остане по-дълго време свежа, поддържа хладилника ви по-ефективен и най-важното - защитава вашето здраве и здравето на семейството ви.

А, и относно остатъка от пилешкото месо от вечерята в началото на седмицата... Всички сме правили тест за мирис. Но това, че остатъците миришат добре, не означава, че са годни за ядене. Бактерии като салмонела или листерия невинаги се появяват със съмнителна миризма, пише "Science Alert".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес