Кой алкохол влияе най-зле на мозъка?

25 януари 2023, 14:00 часа

Всички органи на човешкото тяло са изложени на отрицателното въздействие на алкохола, но най-много страда мозъкът. Алкохолът, който е част от всяка алкохолна напитка, влизайки в мозъка чрез кръвния поток, започва разрушителни процеси.

Още: 14 май: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Самолетните билети поскъпнаха. Как да пътуваш без да натоварваш бюджета си?

Човешкият мозък се състои от повече от милиард неврони, всеки от които създава десетки хиляди връзки в цялото тяло. Преди това учените смятаха, че основният етап от развитието на мозъка настъпва през първите няколко години от живота, но нови изследвания показват, че важни промени настъпват в мозъка, докато човек достигне двадесетгодишна възраст. Например, това са частите от мозъка, отговорни за вземането на решения и контролирането на емоциите.

Всъщност много прояви на израстването, като промени в настроението, може да се дължат на продължаващото развитие на мозъка. Така че прекомерните количества алкохол могат да увредят и дори да унищожат невроните, засягайки развитието на все още формиращите се части от мозъка на юношата.

Вредно ли е добавянето на алкохол в продуктите за коса?

Още: Вкусът на пролетта: Какво да ядете точно сега за повече енергия

Още: Ароматна пролетна билка: Как да съхраните копъра свеж за по-дълго

Нашите мозъци са защитени от кръвно-мозъчната бариера, която предотвратява или забавя навлизането на някои вредни вещества от кръвта в централната нервна система. Алкохолът обаче е в състояние да преодолее тази бариера и да навлезе в мозъка. Тъй като различните части на мозъка реагират различно на алкохола, тийнейджърите могат да действат прибързано под неговото влияние. Например алкохолното опиянение често ги кара да вземат грешни решения. Префронталната кора на мозъка на тийнейджърите е все още в начален стадий, така че твърде много алкохол може да наруши способността за логично мислене и оправдаване на действията. Вместо това тийнейджърите често правят неща, просто защото могат да бъдат забавни, и не изпитват угризения за това, независимо от очакваните последствия. Често поемат рискове там, където не биха го направили в трезво състояние. Например шофиране в нетрезво състояние или незащитен секс.

Прекомерната консумация на алкохол намалява двигателната функция и скоростта на реакцията. Например, пиян човек често има сериозни проблеми да върви по права линия и дори да стои на едно място. Алкохолът силно натоварва активиращата система, в резултат на което пиян човек, грубо казано, се изключва.

Защо алкохолът е по-опасен през зимата?

Ефектът на алкохола върху различни части на мозъка

Още: Оцет, но не за салатата: 5 градински трика с ябълков оцет

Още: Вреди ли безалкохолната бира на черния дроб?

- Продълговатият мозък: Отговаря за сърдечната дейност, дишането и други жизненоважни функции. При прекомерна консумация алкохолът може да забави или наруши синхрона на основните функции, застрашавайки живота на човека.

- Хипокампус: Този регион е отговорен за съхраняването на спомени и продължава да се развива в зряла възраст. Дори малка доза алкохол може да бъде достатъчна за тийнейджъра да забрави всичко, което се е случило или научило в процеса на пиене.

- Вентрален стриатум и префронтален кортекс: Тези два региона са във връзка един с друг, отговорни за системата за възнаграждение и регулирането на импулсивното поведение. Пиенето на алкохол може да наруши връзките и да повлияе на формирането на все още развиващ се мозък. Ето защо тийнейджърите в нетрезво състояние често правят неща, които не биха направили в нормално състояние.

Учени: Хората, които редовно пият алкохол, задължително трябва да ядат този зеленчук

Фронтален лоб: Отговаря за преценката, поведението и емоциите. Пиенето на алкохол може значително да повлияе на емоционалното състояние, стимулирайки човек да плаче, да се бие.

Кой алкохол влияе най-зле на мозъка?

Рисковете, свързани с консумацията на алкохол, са известни отдавна: изследвания показват, че няма количество алкохол, вино или бира, което да е безопасно за нашето здраве. Установено е, че алкохолът е основен рисков фактор за заболявания и преждевременна смърт при мъже и жени на възраст от 15 до 49 години.

Все още не може да се каже със сигурност дали има връзка между „безопасно количество“ на алкохол и работата на мозъка. Но от десетилетия е известно, че прекомерната консумация на алкохол е вредна за мозъка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес