Оказва се, че хората не са единствените, които биха предпочели да се възползват от чаша силно кафе сутрин. Ново проучване показва, че пчелите също получават енергия от кофеина - и това им помага да станат по-продуктивни в работата, съобщава "Стъди Файндс".
Още: Кои са единствените бозайници, които снасят яйца
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 6 юли /валутен калкулатор/
Учените казват, че жизненоважният опрашител се държи по-добре, когато нектарът е наситен с кофеин. Това явление би могло да помогне за спасяването на застрашеното насекомо и да стимулира земеделието.
„Когато давате на пчелите кофеин, те изглеждат по-мотивирани и по-ефективни“, каза д -р Сара Арнолд, поведенчески ентомолог от университета Гринуич в югоизточен Лондон. „Искахме да видим дали предоставянето на кофеин би помогнало на мозъка им да създаде положителна връзка между определена миризма на цветя и нектара.“
Проучването, публикувано в списание "Current Biology", установи, че пчелите, поени с кофеин, са по-добре запомнящи миризмата на специфично цвете с нектар вътре. Това има големи последици за селското стопанство, включително за производителите на ягоди, каза д-р Арнолд. Те купуват десетки или дори стотици кутии търговски пчели годишно, за да увеличат културите.
Още: Как да намерим контролната цифра на нашето ЕГН
Те могат да бъдат научени да предпочитат растения, съдържащи стимуланта, обяснява Арнолд. „Оставяме ресурси от диви цветя за дивите пчели - и производителите получават по-голяма стойност за парите си, изразходвани за кошери. Това е печелившо решение за всички“, казва тя.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да изселим безплатните пернати наематели от балкона си?
Предишни проучвания показват, че пчелите харесват стимуланта и по-често посещават цветя с кофеин, за да го получат. Но това е първото, което демонстрира, че консумацията му в кошера ѝ всъщност помага на пчелите да намерят определени цветя навън.
„Това наистина е доста предизвикателна среда за пчелите, защото те нямат изключително остро зрение на дълги разстояния“, добавя Арнолд. "Те трябва да разчитат на много знаци, като например обонянието си, за да намерят добри цветя."
Оказва се, че кофеинът, съдържащ се естествено в кафето и цитрусовите плодове, играе роля при превръщането на пчелите във верни клиенти на цветя с кофеин.
Още: Кои животни обичат да си хапват таралежи и "таралежки"?
Още: Как да предпазим кашкавала от мухлясване в жегите
Д-р Арнолд и колегите му открили, че пчелите, които получават кофеин, всъщност имат по-добри спомени, а не просто жадуват за химикала. Учените осигуряват на пчелите кофеин в кошера им, докато се научат да свързват специфичната миризма. Сместа от синтетични миризми имитира аромата на ягодово цвете с вкусен захарен разтвор. След това, когато те са изпратени за храна и избират миришешщи на ягоди цветя, те са възнаградени със захарен, но без кофеин, нектар.
В тестовете 86 необучени по-рано пчели са разделени на три групи. Две получили миризма на ягоди само с разтвор на кофеинова захар или само със захарен разтвор, което им позволило да научат положителната връзка. Третата получила захарен разтвор без свързан аромат.
Пчелите били пуснати, като трябвало да избират между два вида роботизирани цветя. Те съдържали миризмата на ягоди, на която вече били изложени, или дистрактори с друг аромат. Седем от десет от пчелите с кофеин са посетили ягодовите цветя първи - много по-високо от случайността.
Това предполага, че кофеинът е имал забележимо въздействие в подобряването на способността на пчелите да разпознават ягодово цвете по миризмата му - и да помнят, че има желания нектар.
Изследователите също така забелязали, че кофеинът има фин ефект върху „скоростта на манипулиране“ на пчелите или броя на цветята, които посещават за определен период от време. Всички станали по-бързи с течение на времето, но кофеиновите пчели се подобрили най-бързо, което предполага, че кофеинът подобрява и двигателните умения.
Пчелите произвеждат повече от една трета от храната ни. Те се заличават от изменението на климата, пестицидите и болестите - намалявайки способността на хората да отглеждат култури. Спадът им има големи последици. Насекомите са източник на храна за много птици, земноводни, прилепи и влечуги.
Неотдавнашен научен преглед на броя на насекомите по света показва, че 40% от видовете са изложени на „драматични темпове на намаляване“. Пчелите, мравките и бръмбарите изчезват осем пъти по-бързо от бозайниците, птиците или влечугите, казват учените.