Грешни изчисления на космическите такси на студентите, предизвикали протести

10 юли 2025, 10:59 часа 1566 прочитания

Катастрофално високите такси за платено обучение по част от специалностите в Софийския университет "Св. Климент Охридски", които доведоха до сериозна обществена реакция и протести на студенти, се оказаха грешни. Причината - университетът е допуснал неточности при изчисленията, като разликите достигат до суми от порядъка на 10 000 лв, твърди в. "Сега" в свой анализ на база публикуваните суми на сайта на университета и съществуващата нормативна уредба за начина на изчисляване на таксите.

По закон таксата за платено обучение се изчислява на базата на плащаната от държавата издръжка за един студент държавна поръчка плюс таксата, която студентът (държавна поръчка) внася. Тази година издръжката на един студент в университетите с най-високо качество у нас се увеличи много сериозно в резултат на провеждана целенасочена политика от страна на МОН и завишаване както на издръжката на всички студенти, така и коефициентите за качество в най-добрите. Това доведе до много различна издръжка на един студент в едно и също направление в университет, който е много добър, и в такъв, който е слаб.

Още: "Образованието е право, не привилегия": Студенти излязоха на протест срещу по-високите такси (СНИМКИ)

Сметките показват, че най-високите такси за платено обучение в СУ са грешни. Така например за студент платено обучение в специалност физика СУ обяви такса от 26 690 лв. Правилният размер е с 10 000 лв. по-малко. Издръжката на един студент по физика във всички вузове е 3868 лв. Заради висок коефициент за качество в това направление, издръжката на един студент по физика конкретно в СУ се умножава по 4.14. Това води до субсидия от 16 013 лв. Към това число трябва да се добави и таксата на студент, държавна поръчка, но тъй като физиката е освободена от такава като приоритетно направление, крайният резултат е без промяна - 16 013 лв. В същото време СУ е обявил такса от 26 690 лв, пише още изданието.

Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com

Погрешно е определена и таксата за химическите специалности, която е най-високата за вуза - 28 366 лв. за студент, платено обучение. Тук базовата издръжка на студент по химия за цялата държава е същата като за физика - 3868, като за това направление СУ конкретно получава коефициент за качество 4.4. Така крайната сума, която взима за 1 студент, е 17 019 лв. И тук няма такса за студентите, държавна поръчка и крайната такса за платените студенти би следвало да е 17 019 лв., а не 28 366 лв.

Сходна грешка е допусната и при таксите при математическите специалности. И тук базовият норматив е 3868, коефициентът за качество на СУ в това направление е 3 или крайна издръжка за един студент 11 604 лв. И тук студентите, държавна поръчка са освободени от такси, така че крайната цена за платено обучение би следвало да е 11 604 лв. Вместо това СУ е обявил такса от 19 340 лв.

Още: Първо четене: Удовлетвориха исканията на студентите за по-ниски такси

А каква е причината?

Не е ясно на какво се дължи грешката, като калкулациите показват, че при други факултети такава не е допусната. Така например таксата за философия за платено обучение е пресметната коректно на 9093 лв. Възможно е грешката да идва от евентуално сумиране на издръжката не с таксите за държавната поръчка, а с таксите за платено обучение. Това би било сериозен куриоз, защото целта на задачата е да се определи именно таксата за платено обучение.

Очаква се заповедта на СУ за определяне на таксите за платено обучение да бъде изменена заради задаващите се промени в закона за висше образование в тази му част. И без грешни калкулации годишните такси за платено обучение в отделни висши училища с високи коефициенти за качество стават много високи и неконкурентни на частните университети, затова и бяха предложени изменения в закона за промяна на реда, по който се смятат таксите.

Още: Вълчев с уверение към студентите: Без по-високи такси за платено обучение в университетите (ВИДЕО)

Преди ден депутатите приеха на първо четене в пленарна зала въпросните промени в закона за висше образование за 25% намаление на таксите за платена форма, предложени от ГЕРБ, БСП и ИТН. Най-вероятно на второ четене обаче този процент ще бъде увеличен, за да може понижението на таксите да е с 40%, както предложи Съветът на ректорите. Одобрение има и за идеята на студентите таксите на приетите вече студенти да се увеличават с не повече от 20% за всеки следващ семестър, за да има предвидимост. 

Отново преди ден се състояха и протести на студенти пред Алма матер.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес