Киев получи редица обещания от съюзниците си за бъдеща помощ и видя реализирането на конкретни стъпки по време на Конференция за възстановяването на Украйна (URC-2025), провеждаща се в Рим на 10 юли. България също има своя принос - премиерът Росен Желязков съобщи, че бизнесът ни има потенциал да помага за възстановяването на нападнатата от диктатора Владимир Путин страна. Той заяви, че правителството ни подкрепя пълната евроинтеграция на Украйна, защото тя е свързана пряко с реконструкцията, и че София стои твърдо зад Киев по този път - "толкова дълго, колкото е необходимо".
Още: Желязков в Рим: Българският бизнес ще помага за следвоенното възстановяване на Украйна
Възстановяването на Украйна ще струва 1 трилион долара
Възстановяването и модернизацията на Украйна, според украинските власти, ще струва 1 трилион долара за период от 14 години. За това говори министър-председателят Денис Шмигал. Той отбеляза, че концепцията на правителството предвижда създаването на два фонда на обща стойност 1 трилион долара. "Първият е "Фонд Украйна" за 540 млрд. долара, защото толкова според оценките на Световната банка ще струва възстановяването на Украйна. Този фонд ще бъде формиран за сметка на конфискувани руски активи, както и на специален данък върху износа на руски суровини", заяви той.
Вторият фонд е Европейският структурен фонд за Украйна на стойност 460 млрд. долара. Според министър-председателя на страната това ще бъде платформа за инвестиции на европейския частен сектор в украинското производство.
Той очерта и две стратегически задачи: поддържане и засилване на санкционния натиск върху Руската федерация и осигуряване на достатъчно финансови ресурси, за да може Украйна да се противопостави на руската агресия и свързаните с нея предизвикателства.
"Разполагаме с достатъчно ресурси, за да покрием дефицита в държавния бюджет през 2025 г.", подчерта още Шмигал, цитиран от УНИАН. Що се отнася до привличането на финансова подкрепа за 2026 и 2027 г., той заяви, че Украйна се подготвя за различни сценарии. По-специално, европейските партньори са поканени да инвестират в европейската отбрана чрез съфинансиране на украинската армия.
"Военните разходи в момента възлизат на 100-120 млрд. долара. В мирно време и без да се взема предвид производството на оръжия, издръжката на украинската армия ще струва 50 млрд. евро годишно. Очакваме, че ЕС ще осигури половината от тази сума", отбеляза министър-председателят на Украйна.
Зеленски иска план "Маршал"
Снимка: Getty Images
Президентът Володимир Зеленски призова за стратегия за възстановяване по подобие на плана "Маршал", която да помогне на Украйна да се възстанови от тоталната война с Русия. На Конференцията за възстановяване на Украйна в Рим той направи препратка към програмата за икономическа помощ, която Съединените щати предлагат на европейските страни след Втората световна война, за да им помогнат да възстановят икономиките си.
"Възстановяването на Украйна не се отнася само за нашата страна. Става въпрос и за вашите страни, вашите компании, вашите технологии, вашите работни места", каза Зеленски. Правейки сравнение със съществуващите международни коалиции, подкрепящи военните усилия на Киев, той призова международните партньори да сформират коалиция за възстановяване и да помогнат на Украйна да се възстанови със систематичен подход. "Начинът, по който ние възстановяваме нашата страна, може да модернизира и вашата инфраструктура и промишленост. И аз ви моля да подкрепите коалицията за възстановяване и да помогнете за определянето на конкретни механизми за финансиране", заяви Зеленски.
Той подчерта, че Киев ще приветства само "истински партньори" в инициативата - "тези, които не помагат на Русия да продължи тази война".
Още: Ново потвърждение от САЩ за оръжията за Украйна, след като военният министър шокирал всички (ВИДЕО)
Президентът на Украйна призова за по-активни начини за използване на руските активи на стойност около 300 млрд. долара, замразени в западните страни, за подпомагане на усилията за възстановяване на Украйна. Той също така призова чуждестранните партньори да увеличат инвестициите в украински ракети, противовъздушна отбрана и дронове прехващачи, за да помогнат за отблъскването на руските въздушни атаки.
Обединеното кралство вече действа по въпроса: Великобритания праща хиляди ПВО ракети на Украйна.
ЕС мобилизира десетки милиарди евро
ЕС е подписал споразумения с финансови институции за мобилизиране на до 10 млрд. евро под формата на инвестиции в помощ на Украйна за възстановяването ѝ след руската инвазия, обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на конференцията за възстановяване. "С подписаните споразумения за 2,3 млрд. евро целим да отключим до 10 млрд. евро инвестиции за възстановяване на домовете, отваряне на болниците, съживяване на бизнеса и осигуряване на енергия", каза тя.
Europe is Ukraine's strongest partner, top donor & key investor.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 10, 2025
With €2.3 billion in agreements signed, set to unlock up to €10 billion in investments.
And a new European Flagship Fund for the Reconstruction of Ukraine, rebuilding businesses & homes. https://t.co/zkTbxPxdGj
Споразуменията включват 1,8 млрд. евро под формата на кредитни гаранции и 580 млн. евро под формата на безвъзмездни средства.
Фон дер Лайен представи и новия Европейски водещ фонд за възстановяване на Украйна, като го определи като "най-големия капиталов фонд в световен мащаб за подкрепа на възстановяването". Фондът има за цел да мобилизира 500 млн. евро до 2026 г. в инвестиции на частния сектор в областта на енергетиката, транспорта, критичните суровини и индустриите с двойна употреба.
Още: Тръмп се лигави за Украйна, но може и да готви неприятна изненада за Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)
Европейската комисия с голям пакет от помощи за енергийната инфраструктура
Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейската комисия обявиха ново финансиране в размер на близо 600 млн. евро за критичната инфраструктура и бизнеса в Украйна по време на конференцията. Пакетът се фокусира върху възстановяването на енергийните системи, повредени от руските атаки, ремонтирането на транспортните мрежи и граничните пунктове и подпомагането на малките предприятия. По-голямата част от финансирането се осигурява чрез заеми от ЕИБ, подкрепени с гаранции от ЕС.
Според прессъобщението на банката - от началото на пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г. ЕИБ вече е предоставила финансиране в размер на над 3,6 млрд. евро на Киев.
Още: ЕС мисли да вкара огромен фонд за Украйна в следващия си бюджет
Най-големият отделен компонент на обявения пакет е заем в размер на 120 млн. евро за "Укрхидроенерго" - най-голямата украинска водноенергийна компания - за ремонт на три стратегически ВЕЦ-а: в Канив, Кременчук и Днипро.
Сто милиона евро ще бъдат насочени към системите за централно отопление в украинските градове чрез заеми за Ukrgasbank и Oschadbank. Местните власти могат да използват тези средства за проекти за възобновяеми енергийни източници и за повишаване на енергийната ефективност на обществени сгради.
Ремонтите на инфраструктурата ще получат допълнителна подкрепа чрез заем в размер на 134 млн. евро - за ремонт на пътища и мостове, включително на магистрала М06, свързваща Киев с унгарската граница.
Финансирането обхваща и подобрения на граничните пунктове, които са част от "лентите за солидарност" на ЕС, предназначени да поддържат търговския поток с Украйна, съобщи Kyiv Independent.
Снимка: Getty Images
Още: Axios: Тръмп е обещал на Зеленски незабавна доставка на ракети за Patriot и конкретно число
Частният сектор ще се възползва от 230 млн. евро под формата на заеми, предназначени специално за малки и средни предприятия, разпределени чрез украински банки. ЕИБ също така предоставя гаранции, подкрепени от ЕС, на четирима украински кредитори, за да отключи допълнително финансиране за частния сектор.
За по-нататъшно стимулиране на търговските взаимоотношения десет държави от ЕС - Дания, Финландия, Франция, Германия, Италия, Латвия, Румъния, Словакия, Словения и Испания - се присъединиха към инициатива за 300 млн. евро чрез пилотния механизъм за експортни кредити InvestEU Ukraine. Техните национални експортни агенции ще получат гаранции за подпомагане на търговията с Украйна, като се очаква скоро да се присъединят още три държави. От ЕИБ казват, че има търсене и интерес от страна на компаниите от ЕС да изнасят за Украйна, което е важно за присъединяването към блока в бъдеще.
Италия с надежда за "икономическо чудо" в Украйна
В речта си пред Зеленски италианският министър-председател Джорджа Мелони подчерта ангажимента на Италия да мобилизира частен капитал за възстановяването на Украйна. "Можем да играем в този мач и да го спечелим само ако успеем да мобилизираме частния капитал, предприемаческия дух на предприятията и способността им да привличат инвестиции", каза тя пред участниците.
Още: Тръмп ще я съсипе: Най-известният фонд в САЩ BlackRock се е отказал от Украйна - засега (ВИДЕО)
Според Мелони конференцията е довела до значителни финансови ангажименти. "Не се страхувайте да инвестирате, да строите, да реконструирате в Украйна. Защото инвестирането във възстановяването на Украйна е плодотворна инвестиция в една нация, която е показала устойчивост", заяви още тя. "Инвестирането в Украйна означава инвестиране в самите нас. Защото може да ви харесва или не, но това, което се случва в Украйна, се отнася за всички нас".
Правейки сравнение с "икономическото чудо" на Италия след разрушенията, причинени от Втората световна война, Мелони изрази надежда, че конференцията в Рим ще даде началото на ново "чудо" в Украйна, пише Kyiv Independent.
Нидерландия дава 300 млн. евро
Нидерландският външен министър Каспър Велдкамп заяви, че страната му ще предостави 300 млн. евро в подкрепа на възстановяването на Украйна през 2025 и 2026 г. Bloomberg пише, че като част от този пакет от мерки нидерландското правителство ще похарчи 52 млн. евро през 2025 г. за възстановяване на енергийната инфраструктура и водоснабдителните системи в Украйна. Други 30 млн. евро ще бъдат отпуснати в подкрепа на нидерландски компании и организации, които допринасят за възстановяването и устойчивото развитие на страната .
Още: Кабинетът включва България във Фонд "ЕС за Украйна"
Отбелязва се, че тези средства са само част от приблизително 500-те милиона евро, които Нидерландия отпусна по-рано за предоставяне на невоенна помощ на Украйна.
"Икономиката и обществото на Украйна трябва да останат на повърхността, защото това помага на страната в нейната борба", заяви топ дипломатът на Нидерландия по време на Конференцията за възстановяване на Украйна в Рим, цитиран от УНИАН.
Мерц е говорил с Тръмп за Patriot за Украйна
Германският канцлер Фридрих Мерц междувременно е обсъдил с президента на САЩ Доналд Тръмп въпроса за доставката на още системи и ракети Patriot за противовъздушната отбрана на Украйна, но все още не е взето окончателно решение. Германският лидер заяви това на брифинг за пресата в рамките на конференцията URC-2025 за възстановяването на Украйна, пише The Guardian.
Още: Войната, която предстои на Украйна, след края на конфликта с Русия
Мерц заяви, че е "в тесен контакт с американското правителство, с президента Тръмп" по отношение на плановете за закупуване на още системи Patriot и изпращането им в Украйна, и отбеляза необходимостта от укрепване на противовъздушната отбрана на страната "в светлината на продължаващите руски атаки".
Снимка: Getty Images
Още: Тръмп обмисля изпращането на още ракети за ПВО системите Patriot
"Самите американци се нуждаят от някои от тях (системите “Пейтриът", - бел. ред.), но те също така разполагат с много от тях... Все още не е окончателно решено дали доставката ще бъде осъществена", цитира изданието думите на германския канцлер.
Той заяви също така пред журналисти, че интересите на Германия и Европа в областта на растежа, свободната пазарна икономика, енергийната сигурност и политическата свобода са пряко свързани с подкрепата за Украйна в борбата ѝ срещу Русия.
Още: Бъдещето на Украйна: Пътят, по който в България не успяхме да тръгнем истински