Правителството одобри предложените от Министерството на образованието и науката (МОН) промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Предстои законопроектът да бъде входиран и разгледан от Народното събрание, съобщават от пресслужбата на кабинета Желязков след заседанието в сряда. Промените са изключително ключови и предизвикаха полярни обществени реакции, които обаче не са променили предложенията на образователното ведомство.
По законопроекта са постъпили общо 869 становища, повечето от които са критични. Справката е над 2000 страници, съобщават от една от най-големите неправителствени организации "Форум Гражданско участие". "Не можем да се сетим за друг законопроект през последните години, който да е предизвикал толкова масова реакция от страна на граждани, организации и експерти. И какво прави МОН? Натиска напред. Към това добавяме и официалното становище на Администрацията на Министерския съвет, което казва ясно: "Настоящата оценка не съдържа задълбочен анализ на проблемите и предложените решения… което ограничава полезността ѝ като инструмент за информирано вземане на решение." С други думи – никой не знае какви ще са последствията от тези промени", съобщават още те.
Още: Първо четене: Удовлетвориха исканията на студентите за по-ниски такси
Промените
Част от по-важните промени са свързани с въвеждането на забрана на мобилни телефони в училищата, като се оставя възможността да се използват само за строго образователни и медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. Предлага се и въвеждане на задължителен избираем час по възпитание в добро и формиране на ценности - добродетели и религии. Родителите и учениците ще могат да избират от три алтернативни програми за формиране на универсални човешки ценности като честност, уважение, съпричастност, смелост, отзивчивост към нуждите на другите и др., а религията няма да бъде задължителна за нито един ученик. По този предмет няма да се поставят оценки, тъй като целта е не просто да се измерват знанията на децата, а да се насърчават разговорите между тях, обсъжданията, дискусиите и разглеждането на житейски казуси и ситуации.
Други промени са свързани с интензивната езикова подкрепа по български език за децата, които не го владеят, включително и за тези, които се връщат от чужбина. Обучението ще се реализира под две форми - индивидуално за децата от 1. до 7. клас, които ще изучават езика в ускорена програма и постепенно ще се включат в клас с останалите ученици. А за тези, които изобщо не го знаят, ще се организира подготвителен езиков клас. При недостатъчно добро владеене на езика се дава възможност и за повтаряне на първи клас за тези деца.
С друга промяна се подкрепят младите таланти в областта на математиката и природните науки. Създава се нов вид специализирани училища - математически и природоматематически гимназии, които ще приемат ученици още след 4. клас. Това означава, че всички в момента математически и природоматематически гимназии се преобразуват в специализирани.
Още: Вълчев с уверение към студентите: Без по-високи такси за платено обучение в университетите (ВИДЕО)
Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com
По отношение на дисциплината в класовете се предлагат законодателни промени, които разширяват правомощията на учителите за налагане на по-голям набор от предупредителни мерки при неприемливо поведение от страна на учениците.
Чрез законопроекта се разширява и достъпът до обучение на деца със специални образователни потребности. Осигуряват се средства за ежедневно превозване на деца и ученици, които пътуват до център за специална образователна подкрепа в друго населено място. Самите центрове ще могат вече да приемат ученици до 12. клас, а не до 16-годишна възраст, както беше до момента.
Още: По-малко деца отпадат от училище: държавата си постави цел "нула" (СНИМКИ)
Ново оценяване
Съществен акцент се поставя и на оценяването - както на учениците, така и на учителите. Променя се философията на изпитването на децата - от проверка на фактологични знания към оценяване на уменията, свързани с реалния живот, критичното мислене и социално-емоционалното развитие. Този модел ще помогне за проследяване на личния напредък на всяко дете, за установяване на неговите силни и слаби страни, с които да разгърне цялостно потенциала си.
Атестацията на учителите и директорите ще се замени с далеч по-облекчена ежегодна оценка за тяхната работа, която да има едновременно проследяваща, но и мотивираща и развиваща функция. Оценката ще бъде основание за професионалното израстване на педагогическите специалисти, но и за освобождаване от длъжността при несправяне със задълженията.
Заложени са и нови два кариерни статута - базови учители, които да подпомагат студентите в педагогическата практика, и методици по различни учебни предмети, осигуряващи системна подкрепа на учителите на местно ниво.
Още: Въвеждане на "час по здраве" в училище: Възможност или кауза пердута?
Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com
Предвижда се и въвеждане на ежегодна квалификация с нови форми на обучение, които да отговарят на реалните потребности и резултати от обучението - вътре в училището, и в различни институции, за които ще бъдат издавани кредити. Самите кредити следва да удостоверяват и доказват придобити професионални компетентности, а не да са единствено измерител на академични часове и прекарано време.
Законопроектът облекчава и процедурата по оценяване на учебниците, като се засилва ролята и отговорността на МОН, с което ще се избегне и досегашният формализъм на процеса. Към хартиените учебниците ще се създават и електронни издания, които ще са обогатени с интерактивно съдържание. Законопроектът съдържа и още редица промени.