51-ото Народно събрание прие промени в Закона за висшето образование на първо четене, с които се намаляват таксите за студентите платено обучение. "За" законопроекта гласуваха 148 народни представители, "против" - 11 и "въздържали се" - 11, с което законопреоктът беше приет. Законодателната инициатива е на Андрей Чорбанов, като тя има подкрепата и на мнозинството и министъра на образованието и науката. Измененията идват на фона на протестите на студентите срещу високите такси платено обучение, но управляващите твърдят, че законопроектът е подготвят преди това.
Планът на властта
Планът е законопроектът да бъде приет до края на месеца на второ четене, а след това да влезе в сила за идната учебна година. По-рано министърът на образованието Красимир Вълчев увери, че е провел разговор с ректорите на университетите, като ги е помолил да не събират по-високи такси.
Предложенията идват след нарастването на размера на субсидията за висшето учебни заведения, която е определящ елемент във формулата за определяне на тези такси.
"Едно от най-добрите неща в системата на висшето образование се случи благодарение на всички парламентарни групи с изключение на една. Ако ние искаме да имаме качествено висше образование, трябва да имаме достатъчно финансиране и висшето училища трябва да имаме достатъчно финансиране, висшите училища трябва да имат възможност да привлекат най-добрите студенти в академична позиция", коментира Вълчев. ОЩЕ: Вълчев с уверение към студентите: Без по-високи такси за платено обучение в университетите (ВИДЕО)
Дебатите
От "Продължаваме промяната" обявиха, че както в комисията, така и днес няма да подкрепят този законопроект.
"Не защото смятаме, че проблемът не е важне, напротив много е важен, а защото трябва да се намери друго устойчиво решение, което удовлетворява и студентите, и поставя ясни и нови принципи, при които може да продължи да еволюира тази система в бъдеще", смята акад. Николай Денков от "Продължаваме промяната".
От "ДПС - Ново начало" обявиха, че ще го подкрепят на първо четене, но поискаха някои неща да бъдат подобрени между първо и второ четене.
От "Възраждане" заговориха за равнопоставеност между държавните и частните университети.
Доц. Наталия Киселова обясни, че този законопроект се подготвя отдавна, като обяснението дойде след като проф. Николай Радулов от МЕЧ изрази мнение, че не трябва да се действа реактивно, а проактивно. ОЩЕ: Студентите на СУ излизат на протест заради драстичните такси за платено обучение