Ако в миналото първата технологична революция във военното дело беше барутът, втората беше атомната бомба, а третата - автономните оръжия, то в сегашната война на бойните полета в Украйна можем да видим как четвъртата революция вече е в ход. Тази на самонасочващите се дронове, оборудвани с изкуствен интелект. По всичко изглежда, че съвсем скоро ще настъпи денят, в който роботите ще могат сами да избират и атакуват цели.
Засега нито Украйна, нито Русия все още могат да се похвалят, че са завършили напълно този процес - етапът, в който робот може самостоятелно да избира и атакува човек или обект. Но и двете страни се движат бързо към тази цел, като вече разполагат с частично автономни системи.
Невъзможно да бъдат засечени
The Times е интервюирал украински военнослужещ, представен само с първото си име - Олексий. Бивш служител във финансовата сфера, той е преминал 4-дневен курс в Лвов, където се е научил да използва дронове, оборудвани с изкуствен интелект. Дроновете, върху които се е обучавал, не изискват наличието на оператор, който да ги управлява ръчно чрез слушалки.
Още: Апокалипсис: 200-300 руски дрона срещу Украйна ежедневно. Киев с ново оръжие за защита
Олексий демонстрира пред репортер на The Times как с помощта на iPad е достатъчно само да постави точка на картата и дронът ще намери пътя си дотам, подобно на генерал, който разполага войските си.
Предимството на тази технология е, че тъй като няма радиовръзка между оператора и дрона, както е при ръчното управление, дронът на практика е невъзможно да бъде засечен и прехванат от врага. Друго важно нещо - технологията позволява да се изпращат едновременно до 20 дрона.
След като дроновете достигнат до целта (примерно на няколкостотин метра над руско превозно средство или бункер), Олексий трябва да поеме контрола и да ги насочи към обекта. В този момент за врага вече ще е твърде късно да направи нещо, въпреки че ще види и чуе дроновете.
Още една група експериментални дронове, които дават невероятни възможности
Освен със самоуправляемите дронове украинските сили експериментират и с още една система с изкуствен интелект. Това са дронове с терминално насочване, които се срещат по-рядко и засега (от пролетта насам) се използват главно от 58-ма бригада.
Още: Има по-голяма руска заплаха от руските ракети: Поглед на украински експерт (ВИДЕО)
При тях операторът трябва да насочи дрона към вражеска позиция, а след като се окаже в полезрението на целта, дронът може сам да се прицели в нея чрез мерника на камерата и автономно да се насочи към нея. Това е особено полезно на труден терен или когато целта се движи, както и ако има мощни вълни за електронна защита, които замъгляват директния видеосигнал на оператора.
Пример за успешно използване на такива дронове бе случаят от миналия месец, когато украинско пехотно подразделение, попаднало на пътя на 14 руски бронетранспортьора, се опита да унищожи конвоя с конвенционални дронове. И след като не сполучи, прибегна именно до такъв тип експериментални дронове, които успяха да пробият електронната защита с помощта на изкуствен интелект.
"Нямаме много от тези дронове, така че когато ги използваме, ги използваме като последна мярка, когато наистина имаме сериозна нужда от тях - и това беше един от тези случаи“, казва Андрий, сержант от 58-ма бригада на украинските въоръжени сили.
Между Украйна и Русия силите по отношение на дроновете са почти изравнени
Ако Русия превъзхожда Украйна по отношение на производството на снаряди и оръжия като количества, то що се отнася до дроновете с изкуствен интелект двете страни са близо до паритет. Тук всичко опира не до заводи и производствени линии, а до възможностите на програмистите.
Още: Украйна има ново оръжие с изкуствен интелект, което преследва руските ракети и дронове
Десетки украински компании работят върху различни форми на автономните военни технологии, включително дронове за удари дълбоко в тила, както и наземни дронове, оборудвани с картечница.
Веднъж създадени, новите софтуери с изкуствен интелект могат да бъдат незабавно и многократно заредени на компютрите и използвани, например, в ракета или танк.
"Имаме напълно нова ситуация на бойното поле, при която възможностите на едната страна могат да се променят драстично само за една нощ", казва Ярослав Ажнюк, главен изпълнителен директор на компанията The Fourth Law, която доставя много от терминално насочваните дронове на украинските сили. "Това не се е случвало в никоя война в миналото."
The 3rd Assault Brigade carried out an unprecedented operation — the soldiers attacked enemy positions in the Kharkiv region, cleared them, and captured the occupiers using only drones and ground robotic systems. Not a single shot was fired, and there were no losses. pic.twitter.com/DU4hm2NJlT
— WarTranslated (@wartranslated) July 9, 2025
Бъдеще с умни, безчувствени машини, които ще убиват по свое желание
Перспективата за бъдеще, в което мислещи, но безчувствени машини могат да убиват и унищожават по свое желание, предизвиква тревога.
Още: Украйна проведе най-мащабните си досега тестове на наземни дронове (СНИМКИ)
През май генералният секретар Антонио Гутереш на заседание на ООН призова за международна забрана на смъртоносните автономни системи, които той нарече "морално отвратителни". Но не беше постигнато споразумение за забрана: Русия, Беларус и Северна Корея гласуваха против, Украйна се въздържа.
Бойците на фронта в момента нямат време да се замислят за моралните последици от тези оръжия. За тях това са оръжия, които им помагат да унищожават врага по-ефективно. Поне засега за тях не е толкова важно докъде ще доведат новите разработки - важно е само това те да спрат врага.
Но Олексий признава, че бъдещето може да се окаже по-странно от научната фантастика. "Кой знае, може би след година всичко това ще изглежда като филма "Терминатор"", казва той.