Какво акцентира годишният отчет на CISAC за 2025 година?

10 юли 2025, 18:44 часа 1776 прочитания

Липсата на регулация в използването на изкуственият интелект (ИИ) при създаването на съдържание, борбата с измамите и технологичната трансформация в управлението на авторски права са сред водещите акценти в Годишния отчет на Международната конфедерация на авторите и композиторите (CISAC) за 2025 г. Публикуван в навечерието на Общото събрание на организацията в София, България отчетът очертава ключовите действия през изминалата година и поставя стратегическите приоритети за следващия период. 

„Никога не бива да забравяме, че творците са наш приоритет. Техният глас трябва да бъде чут и ценен, особено когато преминаваме през ИИ революцията и отвъд нея.“ — Марсело Кастело Бранко, председател на Управителния съвет на CISAC, който тази година предаде мандата си.

Местни организации като МУЗИКАУТОР може да са малки, но срещат огромни трудности на техния пазар, което се отразява на творците в тези държави, твърди Марсело Кастело Бранко. Затова е изключително важно е да осъзнаваме реалността на тези малки организации като МУЗИКАУТОР, които са част от световна авторска мрежа и да им се дава техническа, експертна и институционална помощ, за да подобрят събирането на справедливите възнаграждения на творците от българските ползватели.

Сред най-важните изводи от доклада се откроява икономическото проучване за въздействието на генеративния изкуствен интелект, което прогнозира загуби до 24% за музикалните и до 21% за аудиовизуалните автори при липса на подходяща регулация. CISAC предупреждава, че е необходима спешна законодателна намеса, за да се защитят творците в дигиталната епоха.

Организацията също така обяви старта на новата платформа CIS-Net 2.0, чиято разработка цели да гарантира бъдещата устойчивост на глобалната инфраструктура за обмен на данни между авторските дружества. Очаква се системата да бъде напълно обновена до 2027 г., като ще включва облачна архитектура, възможности за автоматизация и интеграция на ИИ, подобрено качество на данните и международна съвместимост.

В отговор на нарастващите случаи на фалшиви регистрации на творби, CISAC създава нови рамки и добри практики за превенция на измамите, които да помогнат на дружествата за колективно управление да се справят с измамите. Паралелно с това продължава работата по иновации като свързването на кодовете ISWC и ISRC за ускорено и точно разпределение на възнагражденията.

CISAC също така подчертава напредъка в застъпничеството за сценаристи и режисьори в страни като Полша, Бразилия и Южна Корея, където бяха въведени неотменими права на възнаграждение. Организацията настоява за глобално признаване на тези права чрез независимо изследване на WIPO. В отчета се акцентира и върху работата на CISAC в държави като Индия, Турция, Колумбия и България, където се води активен диалог с местните дружества и институции за реформи и модернизация на събирането на възнаграждения.

След шест години начело на CISAC, Марсело Кастело Бранко напусна своя пост в края на май. Новият председател на Управителния съвет бе избран по време на Общото събрание на CISAC, което се проведе на 28 май 2025 г. в София. Позицията се зае за мандат от три години от Главният изпълнителен директор на APRA AMCOS Дийн Ормстън.

Конкретно за България CISAC разпознава страната ни като пазар с активна културна сцена, но с ограничена ефективност за творците поради слабо прилагане на закона и ниско ниво на лицензиране – особено в търговските обекти в страната, където покритието на лицензиране е едва 10%. Организацията дава целенасочена подкрепа за МУЗИКАУТОР и ФИЛМАУТОР, като  законодателни промени, по-високи тарифи и възстановяване на компенсациите от частно копиране, като използва Общото събрание в София като тласък за реформи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес