Когато е горещо, не е нужно да работите в градината. Ако обаче дългът към природата изисква и не можете да си позволите почивка, ето няколко съвета, изпълнението на които ще намали до голяма степен риска от топлинен удар и здравословни проблеми.
Още: Как да спрете плевелите на съседа да нахлуват във вашия двор
Още: Как се засажда магданоз в саксия
1. Носете чисти памучни дрехи
Охлаждането на тялото се осъществява чрез изпаряване на влагата, а също така директно предава топлина на заобикалящата го среда. В този случай синтетичните тъкани, дрехите, напоени с пот или замърсени, неефективно отвеждат топлината и поглъщат влагата.
2. Използвайте слънцезащитен крем с SPF-50
Още: 7 основни грешки при прибирането на реколтата от чесън
Още: Какви особености има в засаждането на късни тиквички
Рискът от изгаряне през лятото не е свързан с това колко слънчево е навън. Дори при облачно време кожата ви може да изгори. Не използвайте продукти на маслена основа или водоустойчиви в природата. Те оформят слой, който предотвратява изпаряването на влагата. Но течностите, спрейовете са практически невидими.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-добрият тор за сладки и хрупкави краставици
Още: Как засаждането на късния фасул да се превърне във фасулска работа
3. Пригответе бутилка студена вода
За да позволите на влагата да напусне тялото безопасно, попълнете водния баланс в организма. Не пийте напитки с кофеин, захар, газирани напитки, алкохол. Ако не обичате да пиете вода, изберете охладен черен или зелен чай с резен лимон. Пийте толкова течности, колкото искате.
4. Скрийте се на сянка или вземете хладен душ
Още: Хортензиите ще цъфтят като луди през юли, ако се поливат с този натурален продукт
Още: Почти всички допускат тази грешка при засаждане на целина - и тя им коства реколтата
Няма нужда да бъдете герои, ако тялото дава сигнали, че трябва да направите пауза.
Как горещото време влияе на хроничните болести и приеманите лекарства
5. Обърнете внимание на симптомите на прегряване и неговите предвестници - топлинни крампи
Преди прегряване повечето хора усещат сърцебиене, мускулни спазми, крампи или болки в мускулите - това е сигнал, че все още е възможно да спрат. Преместете се на сянка, вземете студен душ, пийте студена вода.
Топлинният удар е придружен от слабост, замаяност, объркване, често висока телесна температура. Появява се гадене, повръщане, диария.
Ако получите тези симптоми, незабавно се обадете на 112. И когато лекарите дойдат, започнете спешно охлаждане. Все същият душ, хладна стая, студена вода вътре, студени компреси на челото могат да бъдат полезни.
6. Планирайте градинарството си по-рано
По-добре е да ставате рано сутрин, когато няма топлина, или да работите в градината вечер, отколкото да получите слънчев удар или топлинни крампи.
7. Погрижете се за близките над 60 години, които работят в градината
Опитайте се да ги убедите, че не е необходимо да работят в градината в горещите дни.
Здравето на очите: Как летните горещини могат да навредят на очите ви?
8. Консултирайте се с Вашия лекар
Попитайте Вашия лекар колко безопасно е да работите в градината, дали си струва да го правите. Не само в жегите. Някои заболявания включват прием на лекарства или състояния, които променят водния метаболизъм на тялото. Ако имате сърдечни заболявания, прекарали сте инфаркт или инсулт, е противопоказано да работите на топло.
9. Не работете в горещи и влажни дни
В дни като тези хората не разбират опасностите от топлинен удар. Влажната среда предотвратява изпаряването на водата от кожата. Много от прегряванията се случват в сравнително не горещи, но влажни дни.
10. Носете шапка
Не забравяйте да носите шапка, за предпочитане в светли цветове или бяла. Въпреки архаизма, тя помага да се предпази мозъка от прегряване