Почти всички допускат тази грешка при засаждане на целина - и тя им коства реколтата

01 юли 2025, 18:17 часа

Целината носи свеж аромат и ценни минерали, но често остава разочарование за начинаещия градинар. Причината не е в капризите на растението, а в една изглеждаща дреболия при сеитбата, която решава съдбата на бъдещите стебла. Разберете коя е тази често срещана грешка и как лесно да я избегнете.

Как да отгледате целина в градината си

Основната грешка – зариване на семената твърде дълбоко

Семената на целината са миниатюрни и се нуждаят от светлина, за да поникнат. Когато ги покриете с повече от два милиметра пръст, достъпът на светлина се прекъсва, а влажната тежка почва се уплътнява. Резултатът е бавно или изобщо липсващо покълване. Мнозина чакат дълго, мислейки, че семената са некачествени, и губят ценно време от сезона.

Защо лекарите препоръчват целина на диабетиците?

Как правилно да подготвите разсада?

За да избегнете горния капан, смесете семената с фина суха пясък и ги разпределете равномерно върху влажна, рохкава почва. Не заривате, а само притиснете леко с дъска, за да се осъществи контакт. Покрийте съда с прозрачно фолио, което запазва влагата и пропуска светлина. При температура между осемнайсет и двайсет градуса първите кълнове се появяват след две седмици. Отстранете фолиото веднага щом покажат зелени връхчета.

целина

Условия за успешен растеж след поникване

Разсадът обича постоянна, но умерена влага. Поливайте с фина пръскачка, за да избегнете преовлажняване и поваляне на крехките стебла. Светлината е втората решаваща ос. Поставете сандъчето на южен перваз или под лампа за разсад дванайсет часа дневно. Недостигът на светлина води до издължени, бледи растения, които по-късно не формират здрави дръжки.

Как сокът от целина ни помага изключително много за отслабване?

Пикиране и засаждане на постоянно място

Когато разсадът развие два същински листа, пикирайте в отделни клетчици с богат на хумус субстрат. Прищипете връхчето на главния корен с милиметър, за да стимулирате разклоняване и по-стабилно захващане. Преди да ги преместите на открито, закалете растенията: изнасяйте ги навън за час първия ден, увеличавайте времето постепенно и след седмица са готови за лехата.

целина

Почва и хранене в градината

Целината обича дълбока, влагоемна почва. Преди засаждане внесете две кофи добре угнил компост на квадратен метър и шепа дървесна пепел за калий. Засадете растенията на разстояние трийсет сантиметра едно от друго и четирийсет сантиметра между редовете, за да имат циркулация на въздух. Поддържайте равномерна влажност; при сух стрес дръжките остават тесни и жилави. Подхранвайте два пъти през сезона с разтвор от коприва, богат на азот и микроелементи.

Какви са ползите и вредите от сока от целина

Мулчиране за запазване на влага и чисти стебла

Слой слама или окосена трева с дебелина пет сантиметра удържа влагата и ограничава плевелите. Мулчът пази дръжките чисти и светли, което подобрява вкуса. Обновявайте слоя през месец, защото органичният материал се разгражда и храни почвата.

целина, зеленчуци

Чести симптоми на проблем и как да реагирате

  • Жълти върхове на листата показват недостиг на азот – добавете течен тор.
  • Кафяви петна по дръжките често са слънчев пригор – осигурете по-честа влага или лека сянка в най-горещите часове.
  • Поникване на много тънки, криви растения е знак, че семената са били засипани твърде дълбоко или светлината е слаба. Следващата сеитба направете повърхностно и осигурете ярко осветление.

Целина корен - рецепта и топ ползи на този здравословен зеленчук

Събиране и съхранение на реколтата

Целината достига техническа зрялост, когато дръжките са плътни и сочни, около десет седмици след разсаждане. Реже се ниско, като се оставят най‑вътрешните листа да растат, ако желаете повторна реколта. За зимно съхранение извадете растенията с корена, засипете ги леко с влажен пясък и ги дръжте в проветриво мазе с температура четири градуса. Така дръжките запазват свежест до два месеца.

Садене на целина за разсад: Гарантирано големи и твърди зеленчуци

Една наглед дребна грешка, като прекомерното зариване на миниатюрните семена, често прави разликата между силна реколта и голо петно в лехата. Като сеете повърхностно, осигурявате светлина, а с правилна влага и светлинен режим укрепвате нежните кълнове. После остава грижата за богата почва, редовно мулчиране и разумно подхранване. Следвайки тези обикновени, но важни стъпки, ще се радвате на хрупкава, ароматна целина през целия сезон, без да се страхувате, че трудът ви ще пропадне.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес