Скоро ще е време за активна работа в градината. Засадете любимите си билки, зеленчуци и плодове в саксии в оранжерията, в градината или на перваза на прозореца.
Още: Билките, които ще спасят градината ви от вредители
Още: Течен тор за мушкато: С такива „витамини“ ще цъфтят по-обилно от всякога
Днес ще споделим с вас една проста рецепта за това как да запазите живи доматените кълнове. С тази рецепта можете да поддържате разсада си жив и така да отгледате добра реколта без загуби.
Ето кога се сеят семената за доматения разсад
Какво липсва на вашите растения?
Още: Как да защитите градината си от охлюви без химия: Изненадващ, но ефективен трик
Още: Пролетна сеитба на зеленчуци - съвет на опитните градинари
Можете да разберете какво точно липсва на разсада ви от домати, като го погледнете. Основните липси са:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво се засажда в градината през втората половина на май месец
Още: Сега е моментът: Засейте тиква и се насладете на ползите ѝ
Пожълтели, повяхнали и закърнели листа - необходим е азот.
Листата стават лилави, стъблата изтъняват и изостават в развитието си - недостиг на фосфор.
Сухи краища на листата - ниско съдържание на калий.
Още: Как правилно да сеем малки семена?
Още: 9 растения, които да засадите сега, за да скриете прецъфтелите пролетни цветя
Жълти петна по листата - недостиг на магнезий.
Деформирани и пожълтели листа - недостиг на калций.
Важно е също така да не бъркате симптомите на болестта на разсада с обичайните признаци на гладуване. Тези симптоми се характеризират със забавен растеж, пожълтяване на върховете, изкривяване и бледо оцветяване. В този случай трябва да се осигури подходящо поливане, осветление и повишена температура на околната среда.
Добри хранителни вещества за добър растеж на растенията
Хранителните вещества спомагат за поддържането на разсада здрав и го правят по-малко податлив на болести. Подхранването има положителен ефект върху растежа и развитието на зеленчуците.
То спомага за образуването на силни корени, улеснява пресаждането в почвата, подпомага утвърждаването на разсада, повишава имунитета на растенията, предотвратява избухването на болести и спомага за образуването на плодове.
Как да подхранваме доматите
Опитните градинари твърдят, че без торове и хранителни вещества зеленчуците и плодовете няма да растат правилно. В такива случаи можете да използвате следните хранителни вещества
Йод
За прилагане на йод вземете 10 л кофа вода и добавете 10 капки йод; разпръсквайте по 0,5 л от разтвора върху храстите веднъж или два пъти седмично.
Чесън
При слабо присадени или често боледуващи растения можете да използвате чесън като средство за повишаване на имунитета, като намажете растенията с него. Залейте 5 скилидки чесън с 1 л вряла вода и оставете на топло място за 20 минути; добавете 1 с. л. на 1 л вода и поливайте 2 пъти седмично.
Мая
Маята се препоръчва за наторяване на домати. Добавете 100 г разредена мая и половин супена лъжица захар към 3 л утаена вода без хлор. Покрийте разтвора с марля и го затоплете, като го разклащате от време на време. Когато ферментацията приключи, закваската е готова; разредете 1 чаша на 10 литра вода и поливайте доматите веднъж месечно с 1 литър.
Най-лесният начин да отгледаме домати в контейнер
Яйчни черупки
Черупките от пилешки яйца са отличен източник на калций за доматите. За да направите тор, поставете 3-4 яйчени черупки в 3-литров буркан, залейте с топла вода и оставете за 2-3 дни. Два пъти месечно поливайте разсада с настойка от
Утайка от кафе
С добавянето на утайка от кафе почвата става по-рехава и наситена с много полезни вещества. По този начин почвата се насища максимално с азот и кислород, което позволява на разсада да расте и да се развива по-бързо.
Наторяването по всеки един от тези начини попълва почвата с хранителни вещества и помага на младите кълнове да се превърнат в здрави и силни растения.