Ако прецените, че почвата е все още студена и няма да даде добри резултати, изчакайте, докато поникнат първите плевели. Това, което е добро за плевелите, ще бъде добро и за вашите растения, така че ги изкоренете и вземете мерки.
Още: Сложете този отпадък в дупката на доматите и ще имате богата реколта
Прогнозата в наши дни е доста благоприятна за покълването и развитието на младите растения. Първо, ранните моркови, марулята, лукът, магданозът, грахът, спанакът, репичките, манголдът, декоративните билки, ягодите и подправките, както и картофите, се засяват директно там, където ще растат. Засейте чувствителни култури на закрито, в оранжерии или в покрита част на градината : патладжани, целина, чушки, люти чушки, картофи, цвекло и деликатни билки.
Как да мулчирате ягоди в градината през пролетта за богата реколта
Ако метеорологичните условия го изискват или поради студ и вятър, покрийте растенията, засадени на открито, с подходящи материали. Когато първите плодове пораснат до около 10 см, е време за втория кръг на сеитба. По този начин ще имате непрекъснато пресни плодове от градината. Веднага щом издънките са готови, започнете да ги разреждате или да премахвате най-тънките издънки. За да запазите отстранените издънки живи, можете да ги пресадите и да запълните други празнини в градината.
Още: Какво задължително трябва да направите, ако видите таралеж в двора си
Птици, насекоми, мишки и охлюви също ще дебнат във вашата градина, така че бъдете подготвени за подходяща защита. Ще защитите новите си растения, като редовно ги плевите , но също така и като премахвате старите растения. Когато метеорологичните условия го изискват, започнете да поливате.
Топ 5 начина да спасите растенията от слана – преди да е станало късно
Към края на пролетта, с подходящо торене, сезонът на сеитба за някои зеленчуци приключи. С изчезването на последните следи от студеното време, идва ред на културите, чувствителни към студ: краставици, тиквички, тикви, пъпеши, зелен фасул, боб. Някои от растенията, които засадихме в началото на пролетта и растат на закрито, в оранжерии или парници, са готови за пресаждане, а деликатни растения като домати, чушки и патладжани могат да бъдат преместени в краищата на вътрешната градина в саксии, за да се аклиматизират, преди да бъдат изнесени напълно навън.
Тази грешка с разсада може да съсипе цялата ви реколта – ето как да я избегнете
Ако плановете ви за засаждане в ранна пролет са се провалили, все още имате време да ги поправите. Осигурете на грах, боб, чушки и домати опори или мрежа, за да могат да растат заедно. Картофите се нуждаят от окопаване по това време на годината.
Разсад от зеленчуци
Още: Защо растенията ви умират: Причини, симптоми и решения за изтощена почва
Наред с качеството на семената, качеството на разсада от зеленчуци е едно от условията за постигане на добри производствени резултати. Закаленият, здрав разсад ви дава удовлетворение от първоначалния си бърз и силен растеж. Сортовото качество на разсада или семената, които избирате за отглеждане на разсад, също е важно. Това се отнася до качеството на ядливите части и качеството на развъждане.
Пепел в градината: Реколтата ви ще скочи, ако знаете как да я използвате правилно
Качеството на ядливите части се определя от размера, формата, цвета и вкуса. Качеството на отглеждане оценява икономически обоснован добив, устойчивост на стрес и устойчивост на болести и вредители.
Забравете химията: С този домашен тор растенията ви ще растат здрави и буйни
Кои видове зеленчуци се отглеждат най-често от разсад и къде се отглеждат?
Повечето градинари имат опит с пролетното отглеждане на разсад от домати, чушки, зеле и маруля. Някои видове зеленчуци, които иначе не могат да се отглеждат като кореноплодни зеленчуци, могат успешно да се отглеждат от разсад, използвайки съвременни методи за производство на контейнери в специално подготвени субстрати. Ранните разсади се отглеждат в защитена зона и за тази цел се изграждат разсадникови лехи.