Какво се засажда в градината през втората половина на май месец

13 май 2025, 12:00 часа

Ако не сте имали време да сеете през април, не се паникьосвайте, защото повечето зеленчукови култури и цветя се засяват през май. Температурите на въздуха и почвата сега са много по-благоприятни за покълване на семената, поникване и растеж на растенията, а почвата е снабдена с достатъчно влага.

Сега засаждаме разсад от чушки, люти чушки, чери домати, домати, краставици, пъпеши, дини, бамя, целина и тиквички.

Втвърдяване на разсад

Още: Какво задължително трябва да направите, ако видите таралеж в двора си

Ако не сте имали време да посеете домати и чушки, можете да опитате да ги засеете директно на открито през май.

Препоръчително е да не се засаждат членове на едно и също семейство на едно и също място в продължение на три до четири години.

Тази грешка с разсада може да съсипе цялата ви реколта – ето как да я избегнете

Когато опасността от замръзване отмине, засадете разсад от домати, чушки и патладжани. Преди засаждане е препоръчително разсадът да се аклиматизира или покълне към външни условия. Можете да направите това, като от време на време ги извеждате навън, за да се аклиматизират към външните температури. Също така, внимавайте да не ги засаждате на вятъра, тъй като това увеличава транспирацията и стреса при младите растения.

Продължава сеитбата на открито на боб, зелен фасул, краставици, пъпеши, дини, сладка царевица, тиквички, тиква, декоративни тикви, бамя, фъстъци, моркови и магданоз.

Още: Защо растенията ви умират: Причини, симптоми и решения за изтощена почва

Този месец се засяват и засаждат лечебни и пикантни билки: мента, мащерка, градински чай, естрагон, босилек, розмарин и други видове.

От цветята можете да засадите летни цветя като невен, цинии, петунии, върбинка, салвия и декоративни слънчогледи.

Редовно поливане и плевене

Поливайте пресадените растения редовно (но не прекалено обилно), за предпочитане рано сутрин или вечер, за да могат да се установят възможно най-добре. Също така, редовно плевете около растенията, за да не ги лишавате от хранителни вещества и светлина. Препоръчително е растенията да се подхранват с органични торове или компост, за да се насърчи здравословният им растеж.

Още: Сложете този отпадък в дупката на доматите и ще имате богата реколта

След разсаждането можете да мулчирате растенията, за да предпазите почвата от изсъхване, да предотвратите растежа на плевелите и да подобрите структурата на почвата. Особено полезен е около домати, чушки и краставици.

Растенията, които растат много високи и дават по-тежки плодове, се нуждаят от опора , затова инсталирайте колове или мрежи за домати, краставици, грах и боб, за да предотвратите падането и счупването на стъблата.

Те със сигурност ще увехнат: Най-лошите места за растенията в дома

Редовно проверявайте листата и стъблата за признаци на заболяване (фунгицид, брашнеста мана) или наличие на вредители (листни въшки, охлюви, картофени бръмбари), защото е необходимо да се действа навреме, за да се предотврати разпространението му в цялата градина. Ако е необходимо, използвайте природни средства като коприва, хвощ или препарати от чесън.

Имайте предвид възможността за късни слани през първата половина на май, затова подгответе агрифолио, за да защитите чувствителните растения.

Още: Прищипване на доматите - ето как се прави правилно

Планирайте последователно да сеете маруля, репички и спанак на всеки 10 дни или около това време, за да имате непрекъсната реколта.

Сега можете да засадите маруля в градината, но и други растения в гъсти насаждения (моркови и цвекло), за да не се задушават взаимно и да имат място да растат.

Ако сте ги посели по-рано, този месец ще се радвате на реколтата от пресен лук, чесън, репички, маруля, спанак... Скоро ще узреят и ягодите. Редовно ги окопавайте, плевете и разрохквайте, а когато започнат да узряват, ги берете рано сутрин. Също така, вземете всички гнили плодове, за да предотвратите разпространението на болестта.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес