Много градинари, които отглеждат зеленчуци, често забравят, че природата вече е създала идеални средства за тяхната защита от вредители. Можете да засадите някои билки до лехите, които не само ще украсят градината ви, но и ще се превърнат в бариера за насекоми, гъбички и дори гризачи. В същото време те са безопасни за почвата, пчелите и вашето здраве.
Билките, които предпазват градината от вредители
Например, вратигата, растяща покрай оградата, отблъсква колорадския бръмбар и мравките. Къртиците също не харесват острата миризма на билката. Засадете вратига до картофите и ще забележите, че ларвите на бръмбарите ще изчезнат. И ако поставите сушени стъбла от вратига в мазето, те ще предпазят реколтата от мишки.
Растенията, които ще защитят по-добре градината ви от вредители от всякакви химикали
Босилекът е приятел на доматите и чушките. Ароматът му маскира миризмата на зеленчуци, обърквайки белокрилките и листните въшки. Засейте босилек между редовете или в саксии до оранжерията. През есента събирайте семената, изсушете зелените листа и ги използвайте като подправка или добавка към билкови настойки за пръскане.
Ментата и маточината не са просто билки за чай. Корените им отделят вещества, които потискат растежа на плевели като пирева трева. Засадете мента около краищата на лехите със зеле или моркови, за да отблъснете бълхи и гъсеници.
Ако имате леха с мента в градината, тя ще ви помогне да отблъснете зелевите молци и други вредители, които вредят на зелето и доматите. Тя е подходящ съсед за:
- цвекло
- броколи
- зеле
- карфиол
- патладжани
- алабаш
- салата
Не бива обаче да засаждате мента до магданоз или лайка.
Но бъдете внимателни: ментата расте бързо, така че е най-добре да я засадите в контейнери.
Как да се отървете от вредителите по разсада: Изпитани народни методи
Лавандулата е кралицата на ароматерапията за градината. Миризмата й е непоносима за комари, листни въшки и охлюви. Засейте лавандулови храсти близо до рози или ягоди, за да ги предпазите от вредители. А през зимата сухи съцветия могат да се поставят в шкафове, за да се отблъснат молците.
Не забравяйте за копривата. Тя не само обогатява почвата с азот, но и укрепва имунитета на съседните растения. Направете „течен тор“ от коприва: напълнете бъчва до една трета с билката, добавете вода и я оставете да престои 10–14 дни.
След това прецедете инфузията и я разредете с вода в съотношение 1:10 и полейте лехите - това ще увеличи устойчивостта на културите към болести.
Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията