Социалното министерство предлага няколко промени в наредбата за работното време, почивките и отпуските. Те вече са публикувани за обществено обсъждане и предстои да бъдат приети от Министерския съвет. Най-съществената промяна засяга допълнителния платен годишен отпуск при ненормиран работен ден. По действащите правила служителите с такъв режим получават 5 допълнителни дни отпуск годишно, без значение дали са отсъствали за по-дълъг период.
Това води до различни тълкувания и съдебни спорове, отбелязват от министерството. Новите текстове въвеждат яснота: петте дни ще се полагат само при работа при пълен годишен цикъл на ненормиран работен ден, а при по-кратък период – отпускът ще се намалява пропорционално. Това означава, че при дълги отсъствия, като болничен или майчинство, допълнителният отпуск ще се редуцира. Още: Бременност и раждане: Майката вече може да прехвърли отпуска си на бабата и дядото на детето
Промените
Предлага се и промяна в ползването на допълнителния отпуск от 2 работни дни при смърт на близък. В момента той трябва да се ползва в деня на смъртта и на следващия работен ден, което създава практически затруднения – например при по-късно провеждане на погребението или кремацията. Сега се предвижда по-голяма гъвкавост: отпускът ще може да се използва наведнъж или на части в рамките на 8 дни след смъртта.
В наредбата се въвеждат и разпоредби от Кодекса на труда относно родителските права. Вече ще е изрично упоменато, че бащата или осиновителят може да ползва отпуските поради бременност, раждане и отглеждане на дете без съгласието на майката в три конкретни случая:
- при смърт или тежко заболяване на майката/осиновителката;
- при лишаване на майката от родителски права;
- при предоставени родителски права на бащата/осиновителя.
С промените се предвижда и специфично облекчение за АЕЦ "Козлодуй" по отношение на т.нар. време на разположение. Това е период, в който служителят не е на работа, но трябва да е в готовност при повикване, като същевременно търпи ограничения (напр. не може да напуска района, не може да употребява алкохол и т.н.). Досега законът ограничаваше това време до 100 часа месечно и 12 часа на денонощие, като не позволяваше ангажиране на служител в два последователни дни. Сега към изключенията ще се добави и дейността по предотвратяване и овладяване на аварии в централата. Целта е да се осигури необходимата аварийна готовност, тъй като според закона АЕЦ "Козлодуй" е длъжна да поддържа екипи в 24-часова готовност, но съществува затруднение при наемането на квалифицирани кадри заради действащите ограничения. Още: Кои са държавите с най-малко дни платен годишен отпуск в света?