Как да отгледаме най-богатата реколта от краставици досега

20 март 2023, 15:40 часа

Ако искате да постигнете максимална реколта от краставици с минимални усилия, опитайте това умно решение. Няма да се притеснявате за плевели, вредители или гъбички, а растенията ви ще процъфтяват! Днес ще ви покажем как да засаждате краставици в пластмасови торбички без дъно. Може да звучи глупаво, но ще ни благодарите, защото този метод работи перфектно.

Още: 9 растения, които да засадите сега, за да скриете прецъфтелите пролетни цветя

Още: ТОП 7 съвета за успешно отглеждане на магданоз

Най-добрият трик за богата реколта от краставици

Как да го направим?

Напълнете с почва черна торбичка (като торба за боклук), чието дъно е отрязано. По този начин създавате благоприятни дългосрочни условия за разсада на краставиците.

Още: 5 неща, които опитните градинари правят всяка пролет за ослепителни божури

Още: Каква е идеалната дълбочина за засяване на различните семена

Тя осигурява необходимата топлина, а липсата на дъно позволява на хранителните вещества в почвата да бъдат усвоени от корените. Освен това температурата в торбата е подходяща и няма опасност корените да прегреят.

Ако върху нея се постави слама, тя също действа като мулч и предпазва краставиците. Не забравяйте да отстранявате вторичните издънки за по-ефективно отглеждане. Вторичните леторасти са тези, които растат между двата основни плодни летораста.

По този начин хранителните вещества достигат по-лесно до растящите леторасти и плодове, без да се стига до загуба на хранителни вещества.

Краставиците могат да се отглеждат по този ефективен начин в малки градини. Не забравяйте обаче да се грижите за тях непрекъснато, като отстранявате нежеланите елементи и откъсвате вече узрелите плодове, за да осигурите на другите растения достатъчно хранителни вещества. Също така, уверете се, че краставиците се поливат редовно и достатъчно, за да се предотврати вгорчаването им.

Още: Защо ягодите не са сладки? Ето къде правим най-много грешки

Още: Органични торове за малини: Как и с какво да торите храстите през пролетта?

Подхранване на краставици с кафе

Кафето има много ползи и е един от най-известните фитостимулатори за краставиците. Благодарение на богатите си на хранителни вещества компоненти, смляното кафе може да се използва и като тор за градината.

Най-добре е обаче да се използва чиста утайка от кафе без добавена захар, изкуствени подсладители или други ароматизатори. Веществата в кафето предпазват растенията от вредители и осигуряват храна.

Мляното кафе е с високо съдържание на калий и азот

Едно от най-големите предимства на кафето е високото му съдържание на калий, който регулира съдържанието и преноса на вода в растението. Калият се съдържа и в много широко разпространени торове. При домашно приготвените торове обаче няма нужда да се притеснявате за предозиране. Утайката от кафе съдържа точно толкова от ценното вещество, колкото да задоволи нуждите ви.

Друго важно и полезно вещество е азотът

Това вещество, което се освобождава бавно в почвата, има същия ефект, сякаш е приложен дълготраен тор. Това прави почвата по-рохкава, по-проветрива и позволява на растенията да растат по-добре. Утайката от кафе съдържа и голямо количество минерали (като магнезий и фосфор), които са от съществено значение за здравословния растеж.

Подхранване на краставици с утайка от кафе

Когато използвате утайката от кафе като тор, е достатъчно да изсушите добре по-голямо количество и да го разпръснете около растенията. Важно е обаче утайката да не се разпръсква близо до растенията и да се остави достатъчно място. Смляното кафе може да бъде заровено.

Най-бързият начин да отгледаме краставици в двора със семена от магазина

Кафето като тор обаче не е подходящо за всички растения. То се използва особено за растения, които предпочитат по-кисели, богати на хумус почви. Магнолиите, бегониите, азалеите, хортензиите и т.н. се подхранват основно с кафе. Зеленчуци и плодове - боровинки, ягоди, моркови, домати, краставици и картофи. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес