Тиквички в оранжерия: Бърз добив, лесно производство и непрекъснато прибиране на реколтата

13 май 2025, 08:55 часа

Тиквичката, Cucurbita pepo, е зеленчукова култура, която заема все по-важно място в оранжерийното производство. Основните предимства на отглеждането му са бърз растеж, ранна реколта и висок добив, с минимални проблеми с болести и вредители.

Напръскайте тиквичките с това и ще берете реколтата в кофи

От момента, в който засадим разсада в оранжерията, няма да минат и три седмици до първата реколта . Още тогава ще можем да събираме млади, сочни и крехки тиквички, които са изключително ценени на пазара заради вкуса си и многостранните си приложения в кухнята.

Най-популярните сортове

Още: Тиквички: Какви са ползите и вредите от тях, ако ги ядете сурови

Зелените и жълтите тикви най-често се отглеждат в оранжерии.

Зеленият е класическият и най-разпространен сорт, характеризиращ се с тъмнозелена или светлозелена кора. Характеризира се с мек вкус и гъвкавост при приготвяне на ястия.

Жълтото е привлекателно на пазарите заради яркожълтия си цвят. Има малко по-мека текстура и по-сладък вкус от зелените тиквички.

И двата вида се характеризират с кратък вегетационен период, което означава, че можем да имаме ранно оранжерийно производство в началото на пролетта, а с удължен сезон - реколта до късна есен.

Още: На какво разстояние е правилно да се засаждат тиквичките

Идеални условия за отглеждане в оранжерия

Те виреят най-добре в топли и добре проветриви оранжерии. Оптималната температура за растеж е от 18 до 25°C, а минималната температура на почвата за засаждане трябва да бъде 12°C.

Важно е да се осигури достатъчно пространство между растенията, тъй като тиквичките имат широко развити листа, които изискват добра циркулация на въздуха. Препоръчителното разстояние при засаждане е 80 до 100 см между редовете и 40 до 50 см между растенията в реда.

Поливането се извършва редовно, но умерено, за предпочитане с помощта на капкова система, за да имат растенията постоянна влага без задържане на вода по листата и плодовете.

Още: Как да отгледате едри и сочни тиквички: Тайната е в тази съставка

Минимални проблеми с болести и вредители

Едно от големите предимства на оранжерийното производство на тиквички е, че те са по-устойчиви на нападения от вредители в сравнение с откритото производство. На закрито рядко се срещат нашествия от насекоми, което намалява нуждата от химически обработки.

Що се отнася до болестите, единственият възможен проблем може да бъде гниенето на плодовете. Това явление най-често се случва поради висока влажност и лоша вентилация в оранжерията. За да предотвратите това, осигурете добра вентилация на оранжерията - като отворите страничните и горните вентилационни отвори.

Също така, избягвайте прекомерно поливане; Водата не трябва да остава на повърхността на почвата. Едно третиране срещу гъбични заболявания е достатъчно, за да предпази растенията, ако възникне проблем.

Още: Засаждане на тиквички: Това е най-доброто място, ще берете реколтата в кофи

Прибиране на реколтата - ключът към успешното производство

Тиквичките са зеленчуци, които растат изключително бързо, така че редовното им прибиране е от решаващо значение за качеството на плодовете. Прибирането на реколтата се извършва на всеки 2 до 3 дни, защото при идеални условия те могат да пораснат до 3 см на ден.

Ако пропуснем няколко дни, плодовете ще се превърнат в големи, твърди и удължени тиквички, които не са привлекателни за продажба или консумация. Такива плодове имат по-дебела кора и твърде много семена, което ги прави по-малко желани за пазара.

Тиквичките са чувствителни на допир, така че не трябва да се дърпат грубо или чупят при бране. Най-добрият начин е да използвате остри ножици или нож , което ще избегне механични повреди на плода и стъблото.

Още: Как да засадите тиквички правилно

Правилното прибиране на реколтата насърчава растението да продължи да плододава, осигурявайки непрекъснат добив през целия сезон.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес