Органични торове за малини: Как и с какво да торите храстите през пролетта?

13 май 2025, 06:17 часа

Когато първите малинови пъпки започнат да цъфтят в блясъка на пролетното слънце, е време да се погрижим за торенето. Всичко, от което се нуждаете, е време и добър тор, но как да направите избор между естествен компост, оборски тор или прецизно дозирани минерални гранули? В резултат на правилния избор ще получите сочни, сладки малини, които ще ви възнаградят с вкус през цялото лято.

Кога да торите малини?

Това може да изглежда очевидно, но времето на торене наистина е важно. Обикновено това се случва на 3 етапа – първото торене е през март, когато почвата изсъхне малко след зимата и малиновите издънки бавно започнат да оживяват. Второто третиране се извършва, когато леторастите достигнат 10–15 см височина – това е моментът на най-голям апетит за азот, което стимулира развитието на листа и нови леторасти. Последната порция тор се дава в края на май/началото на юни, така че младите корени да имат достатъчно време да абсорбират всички съставки преди интензивния период на цъфтеж. Струва си да разделите азота (например под формата на амониев нитрат или рогови стърготини) на три равни дози на всеки 4-5 седмици.

Още: Какво задължително трябва да направите, ако видите таралеж в двора си

При летните малини, следващият кръг на торене обикновено се случва веднага след прибирането на първата реколта, между юни и началото на юли. Калият и фосфорът, давани през този период, ще укрепят клетъчните стени на плодовете на следващата реколта и ще подобрят устойчивостта на храстите на физиологичен стрес.

Късните (зимуващи) сортове не трябва да получават доза тор веднага след прибиране на реколтата. Всяко забавяне може да провокира развитието на млади издънки, които няма да имат време да се вдървеснят преди първите слани и лесно ще замръзнат. Препоръчва се само пролетно органично или минерално торене, разделено на 2–3 дози на всеки 3–4 седмици, като се започне, когато температурата на почвата надвиши 7 °C. В края на юни или началото на юли, по желание, можете да добавите допълнителна порция калий или фосфор (особено в песъчливи почви), за да подобрите подготовката на храстите за зимата.

Органични торове за малини

Още: Пепел в градината: Реколтата ви ще скочи, ако знаете как да я използвате правилно

Малините обичат естествената подкрепа. Органичните торове са истински „бюфет“ за микроорганизмите в почвата – те постепенно освобождават азот, фосфор и калий, като същевременно изграждат структурата на субстрата.

Листен компост

Листният компост е вид хумус, който се създава по време на разлагането на сухи листа. Бедно е на азот, но богато на въглеродни съединения. Почвата с негова добавка има лека, пухкава структура, висок воден капацитет и проветривост, като по този начин улеснява развитието на корените и подобрява физичните свойства на почвата. Благодарение на високото си съдържание на хуминови киселини и повишеното количество органичен въглерод, листният компост подпомага развитието на полезни микроорганизми, които минерализират органичните остатъци, освобождавайки хранителни вещества постепенно в продължение на много месеци.

Още: Как да мулчирате ягоди в градината през пролетта за богата реколта

Листният компост може да се използва като мулч около малиновите храсти. Тънък слой (около 2–3 см), разпръснат около основата на растенията, предпазва кореновата зона от изсушаване и температурни колебания и ограничава ерозията на азота от валежите. В същото време компостът предотвратява растежа на плевелите и подобрява задържането на вода в почвата.

Конски тор

Конският тор осигурява на малините лесно усвоим азот, фосфор и калий, както и магнезий, калций и манган. Азотът стимулира вегетативния растеж, фосфорът подпомага развитието на кореновата система, а калият повишава устойчивостта на растенията на болести и суша. Освен това, оборският тор обогатява почвата с органична материя, подобрявайки нейната структура, улеснявайки аерирането и стимулирайки биологичната активност в почвения профил.

Оптималната доза пресен конски тор е приблизително 3–4 кг на м². Най-добре е да се използва през пролетта или есента преди и след вегетационния период, за да се укрепят малиновите храсти преди растеж и да се подготвят за зимата. В гранулирана форма, разпределете тънък слой (100–200 г/м²), разбъркайте внимателно в горния слой на почвата и покрийте с тънък мулч, за да предотвратите отмиване и да предпазите корените от колебания на влагата.

Още: Какво трябва да направите през пролетта с малините в градината, за да имате богата реколта

Рогови стърготини (костно брашно)

Роговите стърготини са органичен азотен тор, произведен от натрошени животински рога и копита, съдържащ 14% азот, както и фосфор, калий и селен. Благодарение на бавното освобождаване на съставките, растенията имат постоянен достъп до азот. Костното брашно също подобрява структурата на почвата, подпомага развитието на полезна микрофлора и предпазва от абиотичен стрес.

Най-добре е да се използва два пъти на сезон: основната доза през март и допълнителната доза през май-юни, средно в количество 1 кг на 40–50 м2. (200–250 кг/ха). Просто поръсете тора върху горния слой почва или го използвайте в дупките на разсада, след което полейте, за да активирате освобождаването на хранителни вещества.

Още: Как правилно се прави резитба на малини

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес