Когато сеем зеленчуци, трябва да имаме предвид, че всяко растение, което ще се развие от семе, се нуждае от вегетационно пространство. Най-идеалният би бил кръг, но това е трудно за изпълнение, затова се спираме на квадратна или правоъгълна форма, когато става въпрос за градински метод на производство на зеленчуци.
Ако две или повече растения растат на едно място, те използват хранителни вещества и вода от една и съща растителна площ, така че никое от тях няма да може да достигне пълното си развитие. Следователно, разположението на семената трябва приблизително да съответства на желаното разположение на растенията. Особено важно е да се вземе предвид кълняемостта на семената и енергията на покълване.
Тази грешка с разсада може да съсипе цялата ви реколта – ето как да я избегнете
Следователно, човек трябва да разчита само на процента на покълналите семена, или по-скоро на покълналите семена. Въпреки това, не всяко покълващо семе ще се развие в растение. Това важи особено за дребните семена, които търпят по-големи загуби поради неравна почва, твърде дълбоко или твърде плитко полагане на семената, образуване на почвена кора и други подобни. Ето защо, когато сеят зеленчуци, трябва да имате и „резерв“, който е толкова по-голям, колкото по-дребно е семето.
Още: Какво задължително трябва да направите, ако видите таралеж в двора си
Как да определим дълбочината на сеитба?
Дълбочината на сеитба е много важна и може да се сведе до просто правило, че семето трябва да бъде покрито със слой почва, който е седем пъти по-голям от диаметъра на семето. Например, диаметърът на семето на чушката е около 3 мм, така че дълбочината на засяване от 7 х 3 мм или около 2 см е подходяща за чушките.
Те със сигурност ще увехнат: Най-лошите места за растенията в дома
Важно е да се знае, че степента на покълване варира за отделните видове зеленчуци. Семената запазват кълняемостта си при моркови, магданоз, патладжан, чушки и червен лук само за две до три години, докато при зеле, репички, цвекло, маруля и спанак - за три до четири години, а при грах, зелен фасул, домати и краставици - за шест до осем години, но всичко зависи от условията на съхранение и сорта.
Три начина на сеитба
Още: Защо растенията ви умират: Причини, симптоми и решения за изтощена почва
Разграничаваме три метода за директна ръчна сеитба: на редове, в кутии и на редове.
Най-често се сее на редове . На малки площи се чертае бразда по въжето на желаното разстояние с мотика, семената се поставят на дъното на браздата, покриват се с почва и се притискат леко, така че семената да влязат в контакт с частиците влажна почва и веднага да започнат да набъбват.
Още: Прищипване на доматите - ето как се прави правилно
Само някои видове зеленчуци се засяват в сандъчета, тоест по няколко семена заедно, на определено разстояние в реда, например боб и зелен фасул. Този метод на сеитба има предимство върху по-тежки глинести почви, където лесно се образува кора. Повече растения имат повече „сила“ или енергия при покълването и покълват по-добре и по-равномерно. По-късно е възможно прореждане на растенията.
Чрез хвърляне на семената от височина, те се разпределят произволно и след това се загребват в повърхностния слой, без да се дърпа греблото. По този начин всяко растение има повече възможности да получи по-малко, но по-редовно вегетационно пространство, а на единица площ има повече растения и по-висок добив. Този метод на сеитба има и своите недостатъци. Ако такава леха обрасне с плевели, плевенето е много бавна и досадна работа, защото трябва да се внимава много къде е растението и къде са плевелите.
Още: Сложете този отпадък в дупката на доматите и ще имате богата реколта
При плевене, където растенията са засети на редове или къщи, можем лесно да унищожим плевелите в междуредията с мотика, а по-късно да отплевим плевелите в редовете.
Леглата (лехи, банки) са най-разпространената форма на отглеждане на зеленчуци в градината. Те позволяват добро планиране на повърхността и по-бързо изсъхване и затопляне на почвата.