ТОП 7 съвета за успешно отглеждане на магданоз

13 май 2025, 10:00 часа

Магданозът се използва в много ястия в домашната кухня, включително зеленчукови и месни супи, като подправка за пресни картофи и месо, и е незаменим в дресинг, приготвен от зехтин, чесън и лимонов сок.

Има три вида магданоз, които най-често се отглеждат и използват. Те са известни под имената: италиански, хамбургски и френски.

Златни правила при отглеждането на магданоз

Италиански или плосколистни магданоз, широколистно растение, Petroselinum crispum var. Неаполитанумът се използва в гастрономията като подправка, но също и за сушене за приготвяне на чай. Можем да го открием в множество готвени ястия, яхнии, супи, сосове, дресинги и пресен в салати.

Още: Магданоз или копър - кое е по-полезно

Чаят е известен като естествен диуретик . Богат е на витамини А, К и С, минерали, етерични масла и други полезни съставки. Приготвя се, като една супена лъжица пресни листа се запари в 2,5 дл вода и се остави да се охлади. Този чай стимулира уринирането. Не се препоръчва продължителната му употреба и не е подходящ за бременни жени.

Този магданоз се използва и в козметиката, особено при проблеми с кафяви петна или хиперпигментация. 

Вкоренен

Хамбургска или магданозена подложка Petroselinum crispum var. Туберозумът се отглежда заради дългия си, бял корен. Използва се в гастрономията за приготвяне на различни зеленчукови сокове, супи, яхнии и печени ястия. Листата са подобни на тези на широколистните дървета, но има по-малко зелена маса.

Още: Яжте 50 грама магданоз всеки ден и вижте какво ще се случи с тялото ви

Къдрав

Френски или къдрав магданоз Petroselinum crispum var. Криспумът ​​се използва главно като декорация поради красотата на листата си. Листата се характеризират с тъмнозелен цвят и деликатна структура.

Всички ползи от магданоза

Листата му са богати на витамин С. Той отваря апетита и подобрява храносмилането, намалява газове и спазми в червата.

Още: Най-лесните билки за отглеждане от семена

Според народната медицина, то има благоприятен ефект върху кръвообращението. Чаят, приготвен от това растение, подобрява функцията на бъбреците и черния дроб. Казват също, че това предотвратява лошия дъх.

Още: Какви растения НЕ трябва да се засаждат до магданоза

Засява се през март, когато опасността от силни слани е отминала, защото, подобно на други кореноплодни зеленчуци, ако покълването и поникването се случат, докато все още има чести слани, растението ще образува цвят вместо листа.

Може да се засее в контейнери и да се държи на перваза на прозореца, балкона или терасата.

7 съвета как да отглеждате магданоз

Още: Честа греша: Как е правилно да се полива магданозът за богата реколта

Ето съвети как успешно да отглеждате магданоз

Харесва влажно, полусенчесто място, а почвата трябва да е богата на хумус и пропусклива, за да може да развие корени. Внимавайте, не понася пресен оборски тор.

Оптималната температура за покълване е от 8 до 10 °C, след което семената покълват за 10 до 17 дни, а понякога и по-дълго. Затова проверете кълняемостта му преди сеитба .

Поради бавното му покълване и поникване, както и за маркиране, го засете заедно с репички.

Още: Забравете всичко останало: Така е правилно да отглеждате магданоз

Казват, че магданозът не може да се самопонася, така че трябва да се сее на различно място всяка година или да не се сее на едно и също място поне 4 години .

Негови добри съседи са вече споменатите репички, ряпа, домат и лук, а невенът ще го предпази от нематоди. Дръжте го далеч от салатата.

В случай на суша , поливайте го обилно, разрушавайте кората чрез редовно окопаване или го мулчирайте.

Листата се берат през цялата година и след като магданозът прецъфти , те вече не са годни за консумация.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес