Опасният йо-йо ефект

07 януари 2013, 10:45 часа

Краят на празниците и настъпването на новата година винаги са се приемали като подходящо време за започване на диета. Почти всяка дама си е обещавала с настъпването на новата година да свали няколкото излишни килограма, натрупани през празниците. Някои жени стигат по-далеч в решенията си и се подлагат на мъчително и безкомпромисно гладуване. За съжаление, обаче в стремежа си да стопят, колкото се може по-бързо излишните килограми, голяма част от дамите започват да страдат от така наречения йо-йо ефект.

Още: Сваляме кръвното В НОРМА за 10 минути - с ето тия ХИТРИНИ

Още: Лек срещу магнитните бури - Тези хитри идеи ще ви дадат протекция срещу тях

Много изследвания и анализи са правени за йо-йо ефекта при диетите. Истината обаче е далеч по-проста, отколкото се опитват да ни я обяснят разни специалисти и диетолози. Накратко казано йо-йо ефектът е повтарящата се загуба и възвръщане на собственото ти тегло, което най-често е продиктувано от неподходяща диета.

Много изследователи определят йо-йо ефекта и като порочен цикъл на телесното тегло. Терминът йо-йо идва от наименованието на играчка, която прави бързи движения нагоре-надолу. През 1977 година американският професор Кели Броунел използва за първи път терминът йо-йо ефект при практикуване на неподходяща диета. Според Броунел йо-йо ефект е възможно да се появи най-вече, когато имаме загуба на тегло в размер на 9 килограма за 3 месеца. При такава ситуация има над 60% вероятност за възвръщане на теглото в следващите 3 месеца, като може да се добавят и допълнително килограми към вече „свалените”. Затова се смята, че критичният период след отслабване продължава 21 дни.

Йо-йо ефектът обаче сам по себе си може да бъде изключително вреден. Мнозина експерти в областта на диетите твърдят, че цикълът на теглото може да бъде вреден за здравето и запазването на постоянно тегло е по-добре от неговото циклично променяне. Други диетолози стигат по-далече в мнението си и смятат, че йо-йо ефектът е също толкова опасен, колкото наднорменото и свръхнаднорменото тегло. Истината е, че когато човек намали рязко теглото си, а после отново си го възвърне и след това пак го свали, това води до редица увреждания. Затова, когато човек реши да намали теглото си, трябва да направи всичко възможно, за да запази новите си килограми. Така най-често се стига до разделение на два етапа – трайна и постоянна промяна на хранителните навици или регулирано преминаване към нормален модел на хранене.

Още: Как да се предпазите от кърлежи: Важни правила, които всеки трябва да знае

Още: В тези храни има повече антиоксиданти от боровинките

Ако в рамките на три месеца, успеете да запазите едни и същи килограми, при условие, че прилагате нормално хранене, то тогава сте избягали от опасността за йо-йо ефект. Това означава, че организмът се е адаптирал към новите килограми и ще успее да ги съхрани.

Научете още за йо-йо ефекта в нашия женски сайт iWoman.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес